Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izraelskie F-35I Adir ćwiczą na Cyprze

Izraelskie F-35I Adir uczestniczyły w ćwiczeniach z cypryjską obroną przeciwlotniczą, wyposażoną w sprzęt produkcji rosyjskiej. Fot. IDF

18 listopada media cypryjskie oraz greckie poinformowały, że w dniach 17-19 listopada na terenie Republiki Cypru realizowano ćwiczenia Onhsilos-Gideon, w czasie których jednostki obrony przeciwlotniczej Gwardii Narodowej współpracowały z izraelskim lotnictwem wojskowym.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami Siły Obronne Izraela skierowały do zadań wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F-15I Ra’am, Lockheed Martin F-16I Sufa oraz Lockheed Martin F-35I Adir. W ramach scenariusza maszyny nie lądowały na Cyprze, symulowały ataki na cele naziemne z dolotu z własnych baz. “Przeciwnikiem” dla izraelskiego lotnictwa był system obrony przeciwlotniczej, który składa się z zestawów 9K331 Tor M1, 9K37M1 Buk, a także MBDA Aspide. Jest to pierwsza okazja do współdziałania izraelskich F-35I Adir z siłami cypryjskimi. Dodatkowo była to też okazja dla personelu Gwardii Narodowej do szkolenia z jednym z najlepszych wojsk lotniczych w tej części świata.

Zacieśnienie współpracy wojskowej pomiędzy Republiką Cypru oraz Izraelem jest wynikiem umowy międzyrządowej dotyczącej kooperacji w zakresie bezpieczeństwa oraz surowców energetycznych. Dotychczas Cypryjczycy mieli okazję do ćwiczeń z samolotami F-35B Lightning II należącymi do Royal Air Force, które stacjonowały na wyspie w lecie 2019 roku.

Obecnie Siły Obronne Izraela eksploatują około 30 samolotów F-35I Adir, które stanowią wyposażenie dwóch eskadr (140. oraz 116., obie stacjonujące w bazie Newatim). Według publikowanych przecieków medialnych, maszyny wykonują loty na obszarze Bliskiego Wschodu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Izraelskie F-35I Adir ćwiczą na Cyprze”

  1. A Cypr nie jest przypadkiem w zasięgu tureckich radarów?
    Jasne, że cały Izrael jest w zasięgu rosyjskich sensorów, ale Cypr?
    Dziwne.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc