Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Izraelskie F-35I Adir ćwiczą na Cyprze

Izraelskie F-35I Adir uczestniczyły w ćwiczeniach z cypryjską obroną przeciwlotniczą, wyposażoną w sprzęt produkcji rosyjskiej. Fot. IDF

18 listopada media cypryjskie oraz greckie poinformowały, że w dniach 17-19 listopada na terenie Republiki Cypru realizowano ćwiczenia Onhsilos-Gideon, w czasie których jednostki obrony przeciwlotniczej Gwardii Narodowej współpracowały z izraelskim lotnictwem wojskowym.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami Siły Obronne Izraela skierowały do zadań wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F-15I Ra’am, Lockheed Martin F-16I Sufa oraz Lockheed Martin F-35I Adir. W ramach scenariusza maszyny nie lądowały na Cyprze, symulowały ataki na cele naziemne z dolotu z własnych baz. “Przeciwnikiem” dla izraelskiego lotnictwa był system obrony przeciwlotniczej, który składa się z zestawów 9K331 Tor M1, 9K37M1 Buk, a także MBDA Aspide. Jest to pierwsza okazja do współdziałania izraelskich F-35I Adir z siłami cypryjskimi. Dodatkowo była to też okazja dla personelu Gwardii Narodowej do szkolenia z jednym z najlepszych wojsk lotniczych w tej części świata.

Zacieśnienie współpracy wojskowej pomiędzy Republiką Cypru oraz Izraelem jest wynikiem umowy międzyrządowej dotyczącej kooperacji w zakresie bezpieczeństwa oraz surowców energetycznych. Dotychczas Cypryjczycy mieli okazję do ćwiczeń z samolotami F-35B Lightning II należącymi do Royal Air Force, które stacjonowały na wyspie w lecie 2019 roku.

Obecnie Siły Obronne Izraela eksploatują około 30 samolotów F-35I Adir, które stanowią wyposażenie dwóch eskadr (140. oraz 116., obie stacjonujące w bazie Newatim). Według publikowanych przecieków medialnych, maszyny wykonują loty na obszarze Bliskiego Wschodu.

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Izraelskie F-35I Adir ćwiczą na Cyprze”

  1. A Cypr nie jest przypadkiem w zasięgu tureckich radarów?
    Jasne, że cały Izrael jest w zasięgu rosyjskich sensorów, ale Cypr?
    Dziwne.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc