Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izrael kupuje amerykańską amunicję do armat czołgowych

Izrael uzyskał zgodę Departamentu Stanu na zakup prawie 14 000 nabojów M830A1 do 120 mm armat czołgowych. Fot. American Ordnance

9 grudnia Departament Stanu Stanów Zjednoczonych opublikował zgodę na sprzedaż 120 mm amunicji czołgowej do Izraela.

Władze Izraela miały zwrócić się o zgodę na zakup 13 981 nabojów M830A1 HEAT-MP-T z wielozadaniowymi przeciwpancernymi (kumulacyjnymi) pociskami ze smugaczem do 120 mm armat czołgowych wraz z dokumentacją techniczną oraz innymi materiałami szkolnymi i eksploatacyjnymi, usługami wsparcia technicznego i logistycznego itd.  Łączna maksymalna wartość potencjalnego kontraktu to 106,5 mln USD. Zgoda zawiera notatkę na temat nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej znalazł się Izrael, co wymaga natychmiastowej zgody i równie szybkiej sprzedaży amunicji wraz z materiałami oraz usługami pomocniczymi ze względu na interes bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki. Waszyngton bowiem, jak mówi komunikat, jest zaangażowany w zapewnienie bezpieczeństwa Izraelowi, jest ono bowiem niezbędne z punktu widzenia interesów Stanów Zjednoczonych. Jak stwierdzono w komunikacie, Izrael nie będzie miał trudności z przyjęciem nowej amunicji do uzbrojenia. Amunicja ma pochodzić z zapasów US Army, tym samym żadne umowy z producentami nie muszą być zawierane. Przekazanie amunicji Izraelowi ma nie odbić się negatywnie na możliwościach obronnych Stanów Zjednoczonych.

Amunicja M830A1 HEAT-MP-T (High Explosive Anti-Tank-Multi Purpose-Tracer), inaczej MPAT (Multi-Purpose with Tracer) to następczyni starszej M830, używanych do rażenia tych samych celów, ale mniej efektywnej. Nabój ma 984 mm długości, masę 22,7 kg, a łuska jest wypełniona 19 perforowanymi sześciokątnymi ziarnami prochu wielobazowego JA-2. Inicjowany jest spłonką M129 z detonatorem elektrycznym M69. Wielozadaniowy pocisk kumulacyjny ma masę 11,4 kg i długość 774 mm. Detonację inicjuje zapalnik M774. Amunicja ta będzie wykorzystywana przez czołgi Merkawa Mk III i IV.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc