Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inwestycyjne plany Holandii

3 kwietnia Ministerstwo Obrony Holandii upubliczniło plan wydatków wojskowych na najbliższych dziesięć lat. Największym odbiorcą nowego sprzętu będzie Marynarka Wojenna oraz lotnictwo.

W przypadku floty dwoma głównymi projektami będzie zakup nowych okrętów podwodnych oraz fregat wielozadaniowych. Pierwsze z nich mają zastąpić typ Walrus, a drugie typ Karel Doorman. Oba mają, łącznie, kosztować około 5 mld euro –wybór i podpisanie kontraktu na budowę okrętów podwodnych przewidziano w 2021 roku, a pierwszy z nich ma zostać wcielony do służby w 2027 roku. W przypadku fregat, pierwsza z nich ma trafić do linii w 2029 roku. Wśród nowych nabytków będą jeszcze nowe okręty przeciwminowe, które zakupione będą wspólnie z Belgią – pierwszy z nich ma trafić do służby w 2024 roku.

W przypadku lotnictwa, utrzymano deklarowaną liczbę 37 samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II – pierwsze z nich mają trafić do Holandii w 2019 roku, a zakończenie dostaw zaplanowano na 2023 rok. W 2020 roku rozpoczną się dostawy drugiej partii ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook, które w liczbie 14 sztuk zastąpią 11 CH-47D i uzupełnią potencjał 6 CH-47F (które przy okazji przejdą modernizację pozwalającą na ujednolicenie wyposażenia z nowymi). Innym nowym sprzętem będą bezzałogowe systemy latające MQ-9 Repaer, których dostawy mają rozpocząć się w 2021 roku.

Obok nowych zakupów, planowane są także modernizacje posiadanego sprzętu. Szczególnie mowa o AH-64D Apache, które mają przejść przebudowę do wersji AH-64E Guardian, a także średnie samoloty transportowe C-130H Hercules, których gruntowna modernizacja ma zostać zrealizowana w latach 2022-25 i pozwolić na eksploatację przynajmniej do 2031 roku.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc