Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indie krok bliżej General Atomics MQ-9B

Fot. RAF

1 lutego amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu indyjskiego zapytania ofertowego w sprawie możliwości zakupu dużej liczby bezzałogowych aparatów latających rodziny General Atomics MQ-9B.

Jak wskazuje amerykański Departament Stanu mowa o pakiecie o łącznej wartości dochodzącej do 4 mld USD. Indie są zainteresowane zakupem 31 maszyn (według danych indyjskich mowa o 15 MQ-9B SeaGuardian oraz 16 MQ-9B SkyGuardian, w tym ostatnim przypadku po osiem sztuk miałoby trafić do lotnictwa armii oraz Sił Powietrznych). Dodatkowo Indie są zainteresowane 170 bojowymi pociskami AGM-114R Hellfire (wraz z 16 makietami gabarytowo-masowymi), 318 bombami GBU-39B/B (w tym 8 przeznaczonych do prób). Poza tym pakiet ma objąć konsole sterowania, optoelektroniczne głowice MX-20, stacje radiolokacyjne Selex SeaSpray, urządzenia łączności itp. Zgodnie z procedurą, Amerykanie oferują także pakiety szkolno-logistyczne – całość zależy od potrzeb strony indyjskiej.

Chęć zakupu MQ-9B wynika z pozytywnych doświadczeń z wykorzystania dwóch (leasingowanych) MQ-9B SeaGuardian oraz powrotu do planu zamówienia platform tej klasy. Nie można wykluczyć, że wpływ na to ma obecna sytuacja geopolityczna w regionie.

Platforma MQ-9B (SeaGuardian oraz SkyGuardian) zdobywa rosnącą popularność na świecie. Wśród państw, które już zdecydowały się na ich zakup można wymienić Wielką Brytanię, Kanadę, Stany Zjednoczone, Tajwan, Belgię. Wśród potencjalnych klientów wymienia się także Polskę – obecnie w strukturach Sił Zbrojnych RP wykorzystywane są dwa wyleasingowane MQ-9A Reaper, które docelowo mają zostać zastąpione właśnie przez powyższą konstrukcję.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc