Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zamawiają MQ-9B SkyGuardian

Fot. General Atomics

6 marca amerykańska korporacja General Atomics Aeronautical Systems Inc. poinformowała o podpisaniu umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie dostawy trzech egzemplarzy bezzałogowych aparatów latających MQ-9B SkyGuardian wraz z niezbędnym wyposażeniem naziemnym.

Jak wskazuje producent, to pierwszy kontrakt produkcyjny na MQ-9B SkyGuardian, który będzie realizowany na rzecz użytkownika w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez General Atomics, maszyny trafią do US Air Force Special Operations Command. Powyższe dowództwo, od lat, słynie z wykorzystywania niestandardowego (dla amerykańskich sił zbrojnych) sprzętu. Nowe MQ-9B SkyGuardian mają być wykorzystywane do rozwoju nowej koncepcji użycia bezzałogowych aparatów latających do wsparcia sił specjalnych. Prace mają być związane z kontynuacją eksploatacji oraz zapoczątkowaniu zakupów modelu MQ-9B. W ubiegłym roku General Atomics zakończył bowiem produkcję starszego MQ-9A Reaper.

Dotychczas General Atomics zdobył kontrakty na produkcję i dostawy BSL rodziny MQ-9B SkyGuardian do klientów eksportowych. Wśród nich można wymienić Wielką Brytanię (dostawy zapoczątkowano w październiku ubiegłego roku), Belgię i Tajwan. Dodatkowo fabryczne egzemplarze zostały wyleasingowane Japonii oraz Indie.

W niedalekiej przyszłości do grona użytkowników ma dołączyć Polska. Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zakup systemu opartego na samolotach MQ-9B. Obecnie, na okres przejściowy, wyleasingowano pojedynczy system składający się z dwóch MQ-9A Reaper.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc