Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Arabia Saudyjska kupuje tureckie bezzałogowce klasy MALE

Fot. Baykar

18 lipca, w Arabii Saudyjskiej, doszło do podpisania kontraktu pomiędzy Ministerstwem Obrony Arabii Saudyjskiej oraz turecką firmą Baykar w sprawie zakupu nieokreślonej liczby bojowych bezzałogowych aparatów latających Akinci.

Jak podkreśla turecka firma, umowa jest największym kontraktem zbrojeniowym Turcji z Arabią Saudyjską w historii. Szczegóły nie są obecnie jawne. Jak wskazuje Baykar, umowa obejmuje także wsparcie logistyczno-szkoleniowe, a także transfer technologii umożliwiający budowę maszyn na licencji na terytorium Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Dla firmy Baykar to spory sukces eksportowy. Co ciekawe, oficjalny komunikat producenta wskazuje, że system Akinci trafił już do eksploatacji w czterech nieujawnionych państwach NATO (i dwóch należących do Unii Europejskiej, aczkolwiek może mowa o tych samych krajach).

Dotychczas, oficjalnie, system Akinci trafił do eksploatacji w Turcji (Siły Powietrzne, Wojska Lądowe oraz służba wywiadu), a także w Pakistanie, Azerbejdżanie oraz Kirgistanie. Konstrukcja klasy MALE charakteryzuje się autonomicznością powyżej 24 godzin oraz możliwością zabrania uzbrojenia o masie do 1500 kg. W ubiegłym roku Baykar zapoczątkował dostawy systemu Akinci w wersji „B”, która charakteryzuje się zastosowaniem silników Pratt & Whitney Canada PT6A-135A o mocy 750 KM każdy. Jest to znacznie więcej, niż stosowane w wersji „A” ukraińskie Iwczenko Progress AI-450 o mocy 450 KM każdy. Nowy model ma rozszerzyć potencjał operacyjny.

Nie można wykluczyć, że zakup tureckiego systemu ma także związek z czynnikami politycznymi, czyli niechęcią do sprzedaży rodziny MQ-9B SkyGuardian przez Stany Zjednoczone.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc