Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inauguracja fabryki wozów bojowych Rheinmetalla w Zalaegerszeg

Na Węgrzech otwarto fabrykę zarządzaną przez Rheinmetall AG w ramach utworzonej wraz z węgierskim rządem w Zalaegerszeg spółki joint venture. Na zdjęciu premier Węgier Viktor Orbán i prezes Rheinmetall AG Armin Papperger gratulują sobie otwarcia wspólnego przedsięwzięcia w obszarze przemysłu obronnego. Fot. honvedelem.hu/Szebáld Szakál.

18 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie zakładów w Zalaegerszeg, będącej własnością spółki joint venture Rheinmetall AG i węgierskiego rządu Rheinmetall Hungary Zrt., w której mają powstawać m.in. bojowe wozy piechoty KF41 Hiúz.

Według Rheinmetall AG, jest to najnowocześniejszy zakład produkujący wozy bojowe, jaki istnieje dziś w Europie. Fabryka zapewni pracę kilkuset osobom (przy czym w ciągu kilku lat nastąpi wzrost zatrudnienia), a na mającym 33 ha powierzchni terenie powstaje dodatkowo nowoczesne centrum badawczo-testowe, z komorą klimatyczną i halą do prób ogniowych. Zakład zaprojektowano zgodnie z najnowszymi standardami, z myślą o możliwości elastycznego skalowania mocy produkcyjnych, o wzroście efektywności, zmianach technologicznych itd.

Według Rheinmetall AG fabryka Rheinmetall Hungary Zrt. jest najnowocześniejszym zakładem produkującym wozy bojowe, jaki istnieje dziś w Europie. Zapewni ona pracę kilkuset osobom, a na mającym 33 ha powierzchni terenie powstaje dodatkowo nowoczesne centrum badawczo-testowe, z komorą klimatyczną i halą do prób ogniowych. Fot. Rheinmetall

Fabryka ma być ważnym elementem współpracy Rheinmetall AG z władzami Węgier, stanowi też istotny element lokalnej gospodarki dzięki licznym miejscom pracy wymagającym wysokich kwalifikacji. Budowa zakładu związana jest z zakupieniem przez Budapeszt bojowych wozów piechoty Rheinmetall Lynx KF41 (lokalna nazwa Hiúz) z 9 września 2020 r., choć w zakładzie powstawać mogą też pojazdy kołowe. Węgry kupiły za 2 mld EUR 218 Lynxów w siedmiu różnych wariantach, a także 18 pojazdów wsparcia bojowego, 38 samochodów ciężarowych, części zamienne, trenażery, usługi szkolne i logistyczne. 172 bwp i pojazdów na ich bazie powstanie na Węgrzech – pierwsze mają opuścić zakład w Zalaegerszeg w przyszłym roku. Ponadto węgierski zakład ma partycypować w produkcji bwp KF41 na rynki trzecie, choć na razie Węgry są jedynym nabywcą Lynxa.

W zakładzie będą powstawać gąsienicowe bojowe wozy piechoty KF41 Hiúz dla Węgierskich Sił Obronnych, a w perspektywie także na eksport. Fot. Rheinmetall

Podczas ceremonii uroczystego otwarcia zakładu Armin Papperger, prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG, powiedział, że „otwarcie nowej fabryki Rheinmetall AG Zalaegerszeg jest dla firmy znaczącym krokiem i wyrazem bliskich stosunków z rządem i siłami zbrojnymi Węgier, partnera w ramach Unii Europejskiej i NATO”. Stwierdził, że pracownicy Rheinmetalla „są dumni z bycia częścią rozwijającej się bazy przemysłowej w Zalaegerszeg i cieszą się na współpracę z lokalnymi partnerami i czerpanie z lokalnych talentów”.

Już dziś w Zalaegerszeg trwa produkcja pierwszych bwp Hiúz powstających na Węgrzech. W latach 2024-2027 zakład ma opuścić 172 spośród 218 wozów rodziny Lynx zamówionych we wrześniu 2020 r. przez Węgierskie Siły Obronne. Fot. honvedelem.hu/Szebáld Szakál

Bartłomiej Kucharski, Andrzej Kiński.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Inauguracja fabryki wozów bojowych Rheinmetalla w Zalaegerszeg”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc