Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IDEX 2021 ‒ Milrem Robotics prezentuje RCV Type X

IDEX 2021 będzie pierwszą areną publicznej prezentacji nowego pojazdu RCV Type X. Tu z wyrzutnią amunicji krążącej Hero. Rys. Milrem Robotics.

18 lutego estońska firma Milrem Robotics zapowiedziała pierwszą publiczną prezentację swojego bezzałogowego wozu bojowego RCV Type X – ma ona mieć miejsce podczas salonu IDEX 2021 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (21-25 lutego). Pojazd zostanie wystawiony na stoisku belgijskiej firmy John Cockerill.


Producent nie poinformował niestety, w jakiej konfiguracji RCV Type X zostanie wystawiony. Sądząc po umieszczeniu go na stoisku belgijskiego partnera, można się spodziewać wozu uzbrojonego w wieżę John Cockerill CPWS Gen. 2. Jest to lekka wieża o aluminiowym korpusie, przeznaczona do montażu na lekkich wozach bojowych. Może być uzbrojona w 20÷30 mm armatę szybkostrzelną (producent na swojej stronie wymienia 25 mm armatę M242 lub 30 mm M230LF na amunicję 30×113 mm), sprzężony z nią 7,62 mm km i, opcjonalnie, np. dwie wyrzutnie ppk, wyrzutnie granatów dymnych itd. Co ciekawe, wieża może być zarówno zdalnie sterowana z wnętrza pojazdu (w tym przypadku ze stanowiska operatora znajdującego się poza pojazdem), jak i z wnętrza wieży, jako typowa jednoosobowa wieża załogowa. Nie jest wykluczone, że zostaną zaprezentowane dwa pojazdy – drugi miałby być uzbrojony w wyrzutnię amunicji krążącej rodziny Hero (Hero-120 lub Hero-400EC), produkcji izraelskiej firmy UVision Air.

Do zaprojektowania ciężkiego RCV Type-X firma Milrem Robotics wykorzystała doświadczenie zdobyte podczas projektowania, rozwoju testowania i produkcji lżejszego pojazdu THeMIS. Type X ma być pojazdem bardzo mobilnym – może rozwijać prędkość do 80 km/h na szosie i do 50 km/h w terenie, a masa nieprzekraczająca 12 ton umożliwia łatwy transport pojazdu na duże odległości z wykorzystaniem różnych środków transportu. W sterowaniu pojazdem operatorów wspierać będą algorytmy sztucznej inteligencji, umożliwiające również jazdę w trybie w pełni autonomicznym, jak tryb „podążaj za mną” czy samodzielna nawigacja wg punktów orientacyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc