Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

IDEX 2021 ‒ Milrem Robotics prezentuje RCV Type X

IDEX 2021 będzie pierwszą areną publicznej prezentacji nowego pojazdu RCV Type X. Tu z wyrzutnią amunicji krążącej Hero. Rys. Milrem Robotics.

18 lutego estońska firma Milrem Robotics zapowiedziała pierwszą publiczną prezentację swojego bezzałogowego wozu bojowego RCV Type X – ma ona mieć miejsce podczas salonu IDEX 2021 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (21-25 lutego). Pojazd zostanie wystawiony na stoisku belgijskiej firmy John Cockerill.


Producent nie poinformował niestety, w jakiej konfiguracji RCV Type X zostanie wystawiony. Sądząc po umieszczeniu go na stoisku belgijskiego partnera, można się spodziewać wozu uzbrojonego w wieżę John Cockerill CPWS Gen. 2. Jest to lekka wieża o aluminiowym korpusie, przeznaczona do montażu na lekkich wozach bojowych. Może być uzbrojona w 20÷30 mm armatę szybkostrzelną (producent na swojej stronie wymienia 25 mm armatę M242 lub 30 mm M230LF na amunicję 30×113 mm), sprzężony z nią 7,62 mm km i, opcjonalnie, np. dwie wyrzutnie ppk, wyrzutnie granatów dymnych itd. Co ciekawe, wieża może być zarówno zdalnie sterowana z wnętrza pojazdu (w tym przypadku ze stanowiska operatora znajdującego się poza pojazdem), jak i z wnętrza wieży, jako typowa jednoosobowa wieża załogowa. Nie jest wykluczone, że zostaną zaprezentowane dwa pojazdy – drugi miałby być uzbrojony w wyrzutnię amunicji krążącej rodziny Hero (Hero-120 lub Hero-400EC), produkcji izraelskiej firmy UVision Air.

Do zaprojektowania ciężkiego RCV Type-X firma Milrem Robotics wykorzystała doświadczenie zdobyte podczas projektowania, rozwoju testowania i produkcji lżejszego pojazdu THeMIS. Type X ma być pojazdem bardzo mobilnym – może rozwijać prędkość do 80 km/h na szosie i do 50 km/h w terenie, a masa nieprzekraczająca 12 ton umożliwia łatwy transport pojazdu na duże odległości z wykorzystaniem różnych środków transportu. W sterowaniu pojazdem operatorów wspierać będą algorytmy sztucznej inteligencji, umożliwiające również jazdę w trybie w pełni autonomicznym, jak tryb „podążaj za mną” czy samodzielna nawigacja wg punktów orientacyjnych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc