Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Holandia zwiększa wydatki obronne

Królestwo Niderlandów zwiększy finansowanie resortu obrony. Minister Ollongren wraz z zapowiedzią zwiększenia wydatków obronnych postulowała zacieśnienie europejskiej współpracy obronnej. Fot. MO Królestwa Niderlandów.

1 czerwca minister obrony Królestwa Niderlandów Karin Ollongren zapowiedziała wzrost środków finansowych przeznaczonych dla kierowanego przez nią resortu.

Minister Ollongren ogłosiła, że Amsterdam zwiększy budżet obronny o ok. 5 mld EUR. Ma to się przekładać na wzrost wydatków nawet o ok. 40%. W 2024 i 2025 r. Holandia ma spełniać postulat NATO o przeznaczaniu równowartości 2% PKB na obronność. Dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone na inwestycje w kadry i na budowę „sił zbrojnych przyszłości”. Minister Ollongren powiedziała, że „inne państwa europejskie również zwiększają swoje wydatki na obronę”, a co za tym idzie, ma to być dobry „moment na rozszerzenie i intensyfikację współpracy”. Nawoływała, aby „inwestować więcej i inwestować mądrzej” środki przeznaczane na obronność.  W szczególności ma to dotyczyć państw Unii Europejskiej.

Dla porównania, w 2021 r. Królestwo Niderlandów przeznaczyło na obronność 11 mld EUR, co stanowiło ok. 1,3% PKB. Na razie trudno przewidywać, na co konkretnie przeznaczone zostaną dodatkowe środki.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc