Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hiszpańskie Leopardy 2A4 (prawie) gotowe do wysyłki na Ukrainę

Hiszpańskie Leopardy 2A4 trafią do Polski po Wielkanocy, zaś na Ukrainę wyruszą tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Na zdjęciu wozy pierwszej partii podczas remontu w zakładach GDELS-Santa Bárbara Sistemas. Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Hiszpanii

29 marca hiszpańska minister obrony Margarita Robles poinformowała parlament, że remont czołgów Leopard 2A4 przygotowywanych do wysłania na Ukrainę został zakończony.

Czołgi trafią najpierw do Polski po święcie Wielkiej Nocy, a więc zapewne w przyszłym tygodniu, później zaś zostaną przetransportowane na Ukrainę. Na razie będzie to sześć wozów, a docelowo przynajmniej 10  mniej, niż zapowiadano jeszcze kilka tygodni temu. Pozostałe cztery czołgi są obecnie remontowane w, należącym do General Dynamics European Land Systems, zakładzie Santa Bárbara Sistemas. Do 31 maja GDELS wyremontuje wozy, co ma kosztować 5 mln EUR. Przed wysyłką czołgi z pierwszej partii są poddawane testom, obejmującym również strzelania. Dzięki temu władze w Madrycie uzyskają pewność, że przekazują Ukrainie pełnowartościowe uzbrojenie.

Równolegle z prowadzeniem prac przy czołgach, Hiszpanie szkolą ich ukraińskie załogi oraz obsługi. Od lutego w kursach wzięło udział 55 czołgistów i mechaników. W trakcie szkolenia żołnierze przeszli szkolenie w obsłudze i serwisie wozów, z naciskiem na zapoznanie z zupełnie nowym dla Ukraińców wyposażeniem itd. Przeszli również podstawowy kurs taktyki walki na Leopardach 2. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku brytyjskich Challengerów 2, przeszkoleni ukraińscy żołnierze wrócą do pododdziału mającego wdrożyć czołgi zapewne na krótko przed ich dostawą.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc