Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Gulfstream G550 w komplecie

29 lipca na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy odbyła się uroczystość powitania i nadania nazwy odrzutowego samolotu dyspozycyjnego Gulfstream G550 zamówionego przez Inspektorat Uzbrojenia do przewozu VIP, tym samym amerykański producent zrealizował dostawę obu zakupionych maszyn.

Samolot, formalnie odebrany przez Inspektorat Uzbrojenia 26 lipca w Stanach Zjednoczonych, przybył do Bydgoszczy z Bermudów, gdzie przeszedł zabieg wyrejestrowania z amerykańskiego rejestru FAA (nosząc dotychczas rejestrację N554GD). Dzięki temu przelot realizowała polska załoga na maszynie należącej do Polski – stąd niezasłonięte wojskowe oznaczenie 0002. W Bydgoszczy odbyła się także oficjalna uroczystość nadania imienia własnego – Generał Kazimierz Pułaski. Świadkami tego byli licznie zgromadzeni goście, gdyż przy okazji zarząd WZL nr 2 S.A. otworzył swoje bramy dla społeczeństwa.

Zakup dwóch samolotów Gulfstream G550 rozpoczyna proces odbudowy wojskowego potencjału do przewozu rządowych i wojskowych VIP. Dzięki konfiguracji pozwalającej na zabranie do 16 osób, może realizować przeloty międzykontynentalne, z czego już korzysta obsługujący personel. Pierwszy G550 ma już na koncie pierwszy transatlantycki przelot z Warszawy do Waszyngtonu.

Uroczystość w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy miała także dodatkowy element. W maju br. powyższy podmiot oraz Gulfstream Aerospace podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia w Bydgoszczy lokalnego centrum serwisowego dla samolotów G550 – obok obu maszyn rządowych zarząd firmy liczy na zlecenia z rynku cywilnego, na którym powyższa konstrukcja sprzedawana jest w dziesiątkach egzemplarzy.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc