Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Gripen płynie do Brazylii

15 września w mediach społecznościowych upubliczniono zdjęcia wielozadaniowego samolotu bojowego Saab JAS-39E Gripen przeznaczonego dla Sił Powietrznych Brazylii. Maszyna, na pokładzie statku handlowego, płynie do Brazylii. 

Według informacji uzyskanych od koncernu Saab, statek z samolotem JAS-39E Gripen ma dotrzeć do portu Navegantes w przyszłym tygodniu. Ze względów bezpieczeństwa, dostęp do niego będzie ograniczony wyłącznie do personelu zaangażowanego w obsługę projektu i logistyki. Maszyna ma być wykorzystana do fazy testowej, która ma być prowadzona na terytorium Brazylii. Według planów, oficjalna prezentacja ma mieć miejsce w stolicy kraju 23 października bieżącego roku.  

Pierwszy egzemplarz wielozadaniowego samolotu bojowego Saab JAS-39E Gripen przeznaczonego dla Sił Powietrznych Brazylii został oblatany w sierpniu 2019 roku. Pierwszy lot, z brazylijskim pilotem za sterami, maszyna wykonała około 20 sierpnia bieżącego roku. Wkrótce po tym musiał zostać załadowany na statek handlowy i wysłany do Brazylii – tam też będzie kontynuowany proces prób w warunkach lokalnych. 

W ramach pierwszej fazy programu F-X2 Brazylia zamówiła 36 wielozadaniowych samolotów bojowych JAS-39E/F Gripen. Kontraktowi towarzyszył bogaty pakiet przemysłowy, który objął m.in. budowę lokalnej linii montażu ostatecznego (jedyna, gdzie będą powstawać samoloty w wersji dwumiejscowej). W najbliższych latach Saab spodziewa się uruchomienia opcji kontraktowych, które zwiększą zamówienie o 72 egzemplarze. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Twitter/Hoje no Mundo Militar
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc