Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Gripen E odpalił pocisk MBDA Meteor

Gripen E odpalił pocisk MBDA Meteor, który zniszczył cel latający. Fot. Saab

30 sierpnia koncern Saab poinformował o przeprowadzeniu pierwszego odpalenia kierowanego pocisku powietrze-powietrze MBDA Meteor z wielozadaniowego samolotu bojowego JAS-39E Gripen.


Zgodnie z komunikatem producenta, ćwiczenie zakończyło się zniszczeniem celu latającego, a wydarzenie miało miejsce na poligonie Vidsel w północnej części Szwecji. Jak wskazuje Saab, udane odpalenie pocisku oraz zniszczenie celu pokazuje postęp procesu integracji broni z samolotem. Co ważne, integracja MBDA Meteor nie zakończy się na JAS-39E/F Gripen, ale obejmowała także starsze JAS-39C/D Gripen (m.in. eksploatowane przez Węgry).

Szwecja jest jednym z użytkowników pocisków Meteor. Decyzja o ogłoszeniu wstępnej gotowości operacyjnej zapadła w 2016 roku. Powyższe państwo dołączyło do innych krajów europejskich w pracach nad jej rozwojem – obecnie grupa obejmuje podmioty ze Szwecji, Włoch, Hiszpanii, Francji, Republiki Federalnej Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Dotychczas Meteor został zintegrowany z samolotami JAS-39 Gripen, Eurofighter oraz Dassault Rafale. Wkrótce do powyższej listy ma dołączyć także Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Dzięki zastosowaniu silnika strumieniowego osiągnięto duży zasięg zwalczania celów powietrznych, który jest większy niż popularne w państwach NATO amerykańskie AIM-120 AMRAAM. W kilku przypadkach są stosowane obok siebie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc