Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecy bliżej zakupu F-35 Lightning II

Fot. USAF

8 lutego Komisja Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych poinformowała o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Grecji wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Powyższa informacja oznacza, że w ciągu najbliższych tygodni formalną zgodę może wydać Departament Stanu.

Formalnie kierunek wydawania zgód formalnych powinien być odwroty, jednak jak widać na przykładzie kwestii potencjalnej sprzedaży 40 F-16C/D Fighting Falcon Blok 70, brak poparcia politycznego w Kongresie wstrzymuje (z przyczyn dyplomatycznych) wydanie zgody przez Departament Stanu. Poza Senatem, formalna zgoda musi zostać wydana przez Komisję Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, rząd w Atenach skierował zapytanie ofertowe Letter of Request w listopadzie 2020 roku. Grecy są zainteresowani zakupem od 18 do 24 egzemplarzy, co umożliwiłoby sformowanie jednej eskadry, która będzie uzupełniana przez jednostki wyposażone w Dassault Rafale oraz Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon. Program modernizacji lotnictwa bojowego ma związek z faktem dalszej rywalizacji z Turcją.

Po serii sukcesów marketingowych w Europie, które w ostatnich miesiącach objęły zawarcie umów ze Szwajcarią oraz Republiką Federalną Niemiec, przed F-35 Lightning II oczekiwanie na kolejny etap zamówień międzynarodowych. Obok Grecji formalne zapytanie ofertowe zostało skierowane przez Republikę Czeską. Nie można wykluczyć, że do powyższej listy dołączy także Hiszpania, która prowadzi analizy związane z następcą dla odrzutowych samolotów bojowych Boeing AV-8B Harrier II należących do lotnictwa morskiego. W tym przypadku mowa o odmianie skróconego startu i pionowego lądowania F-35B Lightning II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc