Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Pierwszy lot zmodernizowanego F-16V Fighting Falcon w Grecji

Pierwszy F-16V Sił Powietrznych Grecji po zakończeniu dziewiczego lotu próbnego. Fot. Ministerstwo Obrony Grecji

17 stycznia w bazie lotniczej Tanagra w Grecji oblatano pierwszy egzemplarz wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon, który przeszedł proces modernizacji do standardu F-16V. Łącznie Siły Powietrzne tego kraju mają oddać do modernizacji 84 maszyny, a cały program ma zostać zakończony do końca 2027 roku.


Dziewiczy lot po modernizacji, wykonanej w zakładach Hellenic Aerospace Industries, trwał 61 min. Za sterami zasiadał pilot amerykański. Prototypowy F-16V nosi numer taktyczny 005 - był to jeden z egzemplarzy wersji Block 52+ Advanced (dostarczony w 2009 roku), który był eksploatowany przez 335. Eskadrę Sił Powietrznych Grecji. Przebudowa 005 rozpoczęła się w styczniu 2020 roku i po oblocie ma zostać przebazowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie będzie prowadzony proces certyfikacji. Zgodnie z procedurami przebazowanie może nastąpić po wylataniu 10 godzin w Grecji.

Obecnie Grecja jest jedynym europejskim państwem, które zdecydowało się na modernizację eksploatowanych wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon. Formalna umowa pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych (pośredniczących w programie zgodnie z procedurami FMS) oraz korporacją Lockheed Martin została podpisana 20 grudnia 2018 roku. Ma ona wartość 997 mln dolarów. Prace obejmą maszyny późnych serii produkcyjnych (Block 50/52/52+/52+ Advanced), które dostarczono w latach 1997-2010. Ich uzupełnieniem będą nowe samoloty bojowe, które dostarczy Francja (Dassault Rafale) oraz Stany Zjednoczone (Lockheed Martin F-35A Lightning II).

Zmodernizowane maszyny będą reprezentować standard zbliżony do serii Block 70/72, które zostały zamówione m.in. przez Słowację oraz Bułgarię. Nie można wykluczyć, że w ciągu najbliższych lat podobną drogą pójdzie Polska, która eksploatuje 48 egzemplarzy F-16C/D Jastrząb.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Pierwszy lot zmodernizowanego F-16V Fighting Falcon w Grecji”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc