Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy duński F-35A Lightning II nabiera kształtu

6 sierpnia duńskie Siły Powietrzne zaprezentowały zdjęcia pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35A Lightning II przechodzącego proces montażu ostatecznego w zakładach producenta w Fort Worth w Teksasie. 

Pierwszy duński egzemplarz nosi oznaczenie fabryczne AP-1 i jak widać na upublicznionych fotografiach, znajduje się na etapie montażu elementów wyposażenia pokładowego - proces montażu rozpoczął się w styczniu. Po dostawie otrzyma wojskową rejestrację L-001. Dania, która od 2002 roku jest partnerem 3. poziomu programu F-35 Lightning II podpisała umowę na zakup 27 samolotów w czerwcu 2016 roku. Ich dostawy pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych wielozadaniowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. Co ciekawe, w 2019 roku rząd w Kopenhadze wskazał, że w przypadku dalszego zaognienia stosunków na linii NATO – Rosja możliwy jest zakup kolejnych samolotów, które pozwoliłyby utworzenie stałego punktu bazowania na Grenlandii. 

Obecnie w Europie samoloty rodziny F-35 Lighning II eksploatują Wielka Brytania, Holandia, Włochy oraz Norwegia. Poza Danią na dostawy oczekują także Belgia i Polska. Do powyższej listy, być może, wkrótce dołączą kolejne państwa - Grecja (deklarująca zakup 20 egzemplarzy), a także Hiszpania, która planuje zakup maszyn w wersji skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Miałyby zastąpić obecnie eksploatowane Boeing AV-8B Harrier II. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Powietrzne Danii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc