Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fundusze na zaawansowane technologie lotnicze

Fot. Kratos Unmanned Aerial Systems Inc.

5 i 7 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletnich umów z trzema podmiotami amerykańskimi w sprawie realizacji prac badawczo-rozwojowych w ramach programu AASTR (Advanced Aerospace Systems Technology Research).

Kratos Unmanned Aerial Systems Inc., Raytheon Technologies Corp. oraz Boeing Co. podpisały wieloletnie umowy, każda obowiązująca do kwietnia 2030 roku. Każda z nich ma maksymalną wartość 400 mln USD, jednak poszczególne zlecenia badawcze będą ogłaszane w przyszłości. W momencie podpisania uruchomiono wstępne finansowanie o wartości 100 tys. USD dla każdego z wymienionych podmiotów. Ogółem, w ramach programu AASTR Departament Obrony otrzymał piętnaście ofert ze strony przemysłu. Dotychczas zakontraktowano usługi u trzech wymienionych wykonawców, jednak nie można wykluczyć, że w przyszłości lista zostanie rozszerzona.

Głównym celem programu AASTR, zgodnie z krótkim oświadczeniem Pentagonu, jest inicjatywa badawcza w kierunku rozwoju, integracji oraz demonstrowania nowych technologii, projektów oraz innych rozwiązań technicznych statków powietrznych. Całość ma pozwolić na zwiększenie zdolności Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Każda z powyższych firm specjalizuje się w innym segmencie prac. Kratos Unmanned Aerial Systems Inc. specjalizuje się w programach bezzałogowych aparatów latających, Raytheon Technologies Corp. to z kolei podmiot pracujący nad zaawansowanymi systemami pokładowymi, a Boeing jest producentem licznych samolotów i śmigłowców przeznaczonych na rynki wojskowe.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc