Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy Kratos XQ-58A Valkyrie dostarczony US Air Force

Fot. Łukasz Pacholski

9 listopada wydział prasowy bazy lotniczej Eglin w stanie Floryda poinformował, że US Air Force odebrał pierwszy z dwóch zamówionych bezzałogowych aparatów latających Kratos XQ-58A Valkyrie.

Maszyna wraz z niezbędnym wyposażeniem naziemnym trafiła do 96. Skrzydła Doświadczalnego w październiku bieżącego roku. Oba bezzałogowce będą wykorzystywane do celów badawczo-doświadczalnych na obszarze obszaru poligonów w pobliżu bazy Eglin. Między innymi w 2023 roku zaplanowano serię testów misji połączonych, w których uczestniczą załogowe i bezzałogowe platformy latające. Dotychczas próby prototypu były realizowane przez mieszany zespół na poligonie Yuma w Arizonie – w jego trakcie wykonano ponad 10 lotów, każdy trwający około godziny.

XQ-58 Valkyrie został zbudowany w ramach programu US Air Force LCASD (Low Cost Attritable Strike Demonstrator), którego celem jest stworzenie modułowego bezzałogowego aparatu latającego mającego kosztować do 3 mln USD, dysponującego możliwością zabrania dwóch bomb kierowanych SDB (Small Diameter Bomb), na odległość 4800 km, w wewnętrznej komorze uzbrojenia. Kratos zrealizował zadanie, od rozpoczęcia projektu do oblotu Valkyrie, w niespełna dwa lata. Pokazuje to możliwości producenta, który od lat specjalizuje się w projektowaniu oraz budowie  platform bezzałogowych przeznaczonych do różnorodnych zastosowań na rzecz sił zbrojnych.

Najbardziej charakterystyczną cechą samolotu bezzałogowego XQ-58 Valkyrie jest sposób jego startu i lądowania – procedura obejmuje wystrzelenie z wyrzutni kołowej, a następnie lądowania przy użyciu spadochronu oraz układu poduszek absorbujących upadek. Obecnie, wdrożenie drugiego rozwiązania zostało wstrzymane i prowadzone są prace nad montażem innego układu ograniczającego skutki lądowania na spadochronie. Dzięki temu samolot bezzałogowy XQ-58 Valkyrie nie potrzebuje typowej infrastruktury lotniskowej, a okres między lądowaniem i przygotowaniem samolotu do kolejnego lotu może wynosić około 2 godziny.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwszy Kratos XQ-58A Valkyrie dostarczony US Air Force”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc