Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny stawiają na rosyjskie śmigłowce Mi-171

Rząd Filipin zatwierdził zakup rosyjskich śmigłowców rodziny Mi-171. Fot. Siły zbrojne Tajlandii

9 listopada media filipińskie poinformowały, że rząd Filipin wydał zgodę na zakup wielozadaniowych śmigłowców transportowych Mil Mi-171. Obecnie brak szczegółowych informacji dotyczących rosyjskiej agencji, która będzie formalnie realizować kontrakt.

Śmigłowce są kupowane w ramach projektu zakupu ciężkich wiropłatów transportowych. Umowa ma wartość 265 mln dolarów. Zaliczka, którą zatwierdził rząd w Manili, opiewa na kwotę 41,5 mln dolarów. Filipiny są zainteresowane dwunastoma-szesnastoma śmigłowcami, które będą stanowić uzupełnienie dla dostarczanych obecnie S-70i Black Hawk. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, władze chciały kupić amerykańskie Boeing CH-47 Chinook, jednak dostępny budżet był zbyt mały na zakup większej liczby wiropłatów.

W styczniu bieżącego roku prezydent Filipin publicznie wspomniał o możliwości zamówienia rosyjskich śmigłowców transportowych. Jeszcze w tym samym miesiącu Rosoboronexport poinformował o podpisaniu kontraktu w sprawie sprzedaży eksportowej Mi-38T do nieujawnionego klienta. W marcu przedstawiciele sił zbrojnych oraz resortu obrony wizytowali zakłady produkcyjne oraz centra szkolno-treningowe na terenie Rosji. Jednym z problemów, który opóźniał zamówienie maszyn rosyjskich była ewentualna reakcja strony amerykańskiej - zgodnie z zapisami ustawy CAATSA Filipiny mogą stać się miejscem odwetu.

Rosyjskie Mi-171 dołączą do licznej floty śmigłowców transportowych eksploatowanych przez siły zbrojne Filipin. Nowe zakupy są związane z potrzebami operacyjnymi, które w ostatnich latach (walki z islamistami oraz operacje humanitarne) pokazały potrzebę posiadania rozbudowanego parku sprzętowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Filipiny stawiają na rosyjskie śmigłowce Mi-171”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc