Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Filipiny stawiają na rosyjskie śmigłowce Mi-171

Rząd Filipin zatwierdził zakup rosyjskich śmigłowców rodziny Mi-171. Fot. Siły zbrojne Tajlandii

9 listopada media filipińskie poinformowały, że rząd Filipin wydał zgodę na zakup wielozadaniowych śmigłowców transportowych Mil Mi-171. Obecnie brak szczegółowych informacji dotyczących rosyjskiej agencji, która będzie formalnie realizować kontrakt.

Śmigłowce są kupowane w ramach projektu zakupu ciężkich wiropłatów transportowych. Umowa ma wartość 265 mln dolarów. Zaliczka, którą zatwierdził rząd w Manili, opiewa na kwotę 41,5 mln dolarów. Filipiny są zainteresowane dwunastoma-szesnastoma śmigłowcami, które będą stanowić uzupełnienie dla dostarczanych obecnie S-70i Black Hawk. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, władze chciały kupić amerykańskie Boeing CH-47 Chinook, jednak dostępny budżet był zbyt mały na zakup większej liczby wiropłatów.

W styczniu bieżącego roku prezydent Filipin publicznie wspomniał o możliwości zamówienia rosyjskich śmigłowców transportowych. Jeszcze w tym samym miesiącu Rosoboronexport poinformował o podpisaniu kontraktu w sprawie sprzedaży eksportowej Mi-38T do nieujawnionego klienta. W marcu przedstawiciele sił zbrojnych oraz resortu obrony wizytowali zakłady produkcyjne oraz centra szkolno-treningowe na terenie Rosji. Jednym z problemów, który opóźniał zamówienie maszyn rosyjskich była ewentualna reakcja strony amerykańskiej - zgodnie z zapisami ustawy CAATSA Filipiny mogą stać się miejscem odwetu.

Rosyjskie Mi-171 dołączą do licznej floty śmigłowców transportowych eksploatowanych przez siły zbrojne Filipin. Nowe zakupy są związane z potrzebami operacyjnymi, które w ostatnich latach (walki z islamistami oraz operacje humanitarne) pokazały potrzebę posiadania rozbudowanego parku sprzętowego.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Filipiny stawiają na rosyjskie śmigłowce Mi-171”

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc