Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Falklandy wolne od niebezpiecznych pozostałości z okresu wojny z Argentyną

Rząd brytyjski zakończył prace nad usunięciem ostatnich pozostałości wojny z 1982 roku z Falklandów. Fot. Crown Copyright

10 listopada rząd brytyjski poinformował, że działania zespołów saperskich na terenie Wysp Falklandzkich zostały zakończone. Powyższa decyzja oznacza, że wyspy zostały oczyszczone z min, które zostały umieszczone przez siły argentyńskie w 1982 roku.

Oficjalne uroczystości związane z powyższym faktem zaplanowano na 14 listopada. Po wyzwoleniu wysp przez siły brytyjskie w 1982 roku części terenów były zamknięte dla społeczeństwa w obawie przed możliwością odniesienia uszczerbku na zdrowiu – symbolicznie dojdzie do detonacji ostatniej miny przeciwpiechotnej oraz zostanie rozegrany mecz krykieta na jednej z otwartych plaż. Jak podają media brytyjskie, po zakończeniu konfliktu w 1982 roku na wyspach zostało około 24 tys. min i innych ładunków wybuchowych. Część z nich została unieszkodliwiona przez armię brytyjską w latach 80. XX wieku, jednak ze względu na koszty i straty operacja została przerwana w latach 90. XX wieku - część terenów została wówczas zamknięta w celu ochrony ludności cywilnej.

Prace zespołów saperskich związane z usunięciem argentyńskich min przeciwpiechotnych z terenów ogólnodostępnych na Wyspach Falklandzkich rozpoczęły się w 2009 roku. Według ówczesnych program miał zakończyć się w 2023 roku. Dzięki temu terytorium Wielkiej Brytanii jest miejscem spełnienia postanowień zakazującym użycia min przeciwpiechotnych.

Proces budowy pól minowych na Falklandach rozpoczął się w kwietniu 1982 roku, kiedy siły argentyńskie zajęły wyspy. Miały one ograniczyć możliwość poruszania się sił brytyjskich, które skierowano na południe w celu wyzwolenia. Ostatecznie działania wojenne zakończyły się 14 czerwca 1982 roku kapitulacją Argentyny.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc