Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: gospodarka wojenna prezydenta Macrona

Prezydent Emmanuel Macron na Eurosatory 2022, po lewej lekko z przodu szef SG (CEMA) gen. armii Thierry Burkhard, po prawej lekko z tyłu minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu. Fot. COGES/Eurosatory.

Pierwszego dnia Eurosatory 2022 wystawę odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron, który wygłosił także przemówienie, zapowiadając korektę budżetu obronnego V Republiki, a także wezwał do budowy znacznie większego europejskiego przemysłu zbrojeniowego.

Hasłem przewodnim wystąpienia Macrona była „gospodarka wojenna”, a na tory której Francja powinna przestawić się w związku z sytuacją na Ukrainie. Jak to ujął francuski prezydent, Francja już weszła na tę ścieżkę i pozostanie na niej przez dłuższy czas. Macron powiedział, że polecił Ministerstwu Sił Zbrojnych i szefom sztabów poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, aby przygotowali korektę planu wydatków na najbliższe sześć lat z uwzględnieniem okresu do 2025 r. Aby bardziej pasował do obecnych zagrożeń. Macron zapewniał, że i bez rosyjskiej inwazji planowano zmiany „inwestycyjne” w zbrojeniówce. Nowe uwarunkowania sprawiły jedynie, że trzeba zwiększyć zakres zmian, aby być silniejszym za mniejsze pieniądze. Odkąd Marcon został prezydentem budżet resortu obrony sukcesywnie rośnie – w tym roku wynosi 41 mld EUR, a w 2025 r. ma osiągnąć poziom 50 mld. Wspomniany sześcioletni program wydatków zbrojeniowych Francji przewidywał nakłady na modernizację techniczną francuskiego wojska w wysokości 295 mld EUR (lata 2019–2025).

Francuski dziennik „Le Monde” utrzymuje, że DGA przygotowała projekt zmian w prawie, które umożliwiłyby wykorzystanie cywilnych (w tym prywatnych) fabryk i zakładów do produkcji uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (w przypadku nagłej konieczności). W przemówieniu Macrona pobrzmiewały akcenty o za małej bazie przemysłowej europejskiej zbrojeniówki, jak to ujął: „Nie popełniajmy błędów przeszłości […] Wydawanie olbrzymich sum [na uzbrojenie] gdzie indziej nie jest dobrym pomysłem”. Według Macrona brak silnego europejskiego przemysłu obronnego będzie prowadził do uzależnienia w przyszłości. Nie wiadomo, czy apel Macrona będzie słyszany w innych stolicach UE. Jednym ze skutków wspominanej rosyjskiej inwazji jest wasalizacja polityki UE względem Stanów Zjednoczonych, także w przypadku zakupów uzbrojenia. Natomiast wszystkie europejskie projekty współpracy zbrojeniowej co najmniej utknęły w martwym punkcie (SCAF/FACS, MGCS, MALE RPAS/Eurodrone), zakończyły się fiaskiem (MAWS) lub stoją pod dużym znakiem zapytania (Tiger Mk3). Po części wynika to z katastrofalnej polityki obecnej Komisji Europejskiej i aktualnego koalicyjnego rządu RFN.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc