Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi B-21 Raider w produkcji

Według informacji US Air Force w zakładach Northrop Grumman w Palmdale rozpoczęto prace przy drugim egzemplarzu bombowca B-21 Raider. Niestety, dotychczas producent ani Departament Obrony nie upublicznili finalnej wizualizacji konstrukcji. Fot. Northrop Grumman

15 stycznia przedstawiciele US Air Force poinformowali, że w zakładach koncernu Northrop Grumman w Palmdale w Kalifornii rozpoczął się już proces produkcyjny drugiego egzemplarza bombowca strategicznego B-21 Raider.


Powyższa deklaracja jest jedną z kilku informacji upublicznionych przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, które dotyczą programu B-21 Raider. Obecnie w Kalifornii prowadzone są prace przy pierwszym egzemplarzu, który ma zostać zaprezentowany w pierwszej połowie 2022 r. Dotychczas zakładano, że oblot nastąpi w grudniu 2021 r., jednak pojawiły się nieokreślone problemy skutkujące przesunięciem harmonogramu. Obecnie znajduje się on na etapie montażu kluczowych komponentów, jednak nie jest to jeszcze faza montażu końcowego. Dodatkowo prowadzone są badania zasadniczych komponentów systemów pokładowych, do czego służą latające laboratoria - pozwolą na ograniczenie czasu prób maszyn przedseryjnych. Drugi egzemplarz ma posłużyć do prób wytrzymałościowych struktury kadłuba i płatów.

Według planów US Air Force pierwsze B-21 Raider mają osiągnąć gotowość operacyjną do 2027 r. i pozwolić na wycofanie B-1B Lancer, a później także innych typów bombowców strategicznych eksploatowanych w Stanach Zjednoczonych.Plany Departamentu Obrony zakładają zakup w pierwszej fazie 100 seryjnych B-21 Raider. Próby oraz ocena możliwości maszyn będą prowadzone w ośrodku doświadczalnym Edwards w Kalifornii. W bazie lotniczej Tinker w stanie Oklahoma rozpoczęto już prace nad przygotowaniem infrastruktury naziemnej do realizacji zadań związanych z prowadzeniem prac serwisowo-naprawczych. Bazą dla pierwszych eskadr operacyjnych została wybrana Ellsworth w stanie Południowa Dakota. W przyszłości B-21 Raider mają także bazować w dwóch innych bazach bombowców strategicznych – Dyess w stanie Teksas oraz Whiteman w Missouri.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Drugi B-21 Raider w produkcji”

  1. A bo to wiesz czy będzie mniejszy czy większy? Nie, bo ujawniona została tylko nazwa i fakt, że samolot jest w trakcie projektowania.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc