Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Druga transza śmigłowców Leonardo TH-73A dla US Navy

Leonardo otrzymał kontrakt na drugą partię TH-73A dla US Navy. Fot. Leonardo

12 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Leonardo w sprawie zakupu drugiej transzy śmigłowców szkolno-treningowych TH-73A, które trafią do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych.

Listopadowa umowa ma wartość 171 mln dolarów i ma zostać zrealizowana do końca 2022 roku. Na jej mocy Leonardo dostarczy 36 śmigłowce TH-73A - zostaną zmontowane na linii montażu ostatecznego europejskiego koncernu w Filadelfii. Mieści się tam centrum realizujące dostawy wiropłatów Leonardo na rynek amerykański.

Jest to druga transza śmigłowców AW119, które w amerykańskiej nomenklaturze wojskowej otrzymały oznaczenie TH-73A. Pierwsze z nich (32) zostały zamówione w styczniu bieżącego roku - mają zostać dostarczone do końca października 2021 roku. Docelowe zapotrzebowanie US Navy opiewa na 130 wiropłatów. W ramach programu Advanced Helicopter Traning System amerykańskie lotnictwo morskie poszukiwało nowego śmigłowca szkolno-treningowego. W postępowaniu przetargowym uczestniczyły trzy podmioty: Leonardo (AW119), Bell (407GXi) oraz Airbus (H135).

Dla koncernu Leonardo zwycięstwo w programie AHTS było drugim (w ostatnich latach) sukcesem na amerykańskim rynku śmigłowców wojskowych. Od 2018 roku wraz z Boeingiem realizuje program produkcji i dostaw wielozadaniowych śmigłowców MH-139A Grey Wolf, które trafiają do US Air Force.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc