Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Draken International LLC będzie wspierać szkolenie ukraińskiego personelu na F-16?

Fot. Łukasz Pacholski

Na początku listopada amerykańska firma Draken International LLC ogłosiła rekrutację personelu, który dysponuje umiejętnościami obsługi oraz pilotowania wielozadaniowych samolotów bojowych F-16A/B Fighting Falcon. Miejscem wykonywania prac ma być Rumunia.

Jak wskazują upublicznione przez powyższy podmiot informacje, poszukiwani są specjaliści obsługi naziemnej oraz piloci-instruktorzy. Umowa o prace może obejmować okres do osiemnastu miesięcy, a miejscem wykonywania usługi jest 86. Baza Lotnicza Sił Powietrznych Rumunii, która mieści się w pobliżu Borcea. Oficjalnie pracownicy Draken International LLC mają wspierać szkolenie pilotów rumuńskich w budowanym ośrodku szkolenia, jednak szczegółowy opis wymagań (instruktorów) jasno określa, że będą latać na samolotach F-16AM/BM Fighting Falcon pochodzących z nadwyżek sprzętowych Sił Powietrznych Królestwa Niderlandów.

Należy przypomnieć, że to właśnie na terytorium Rumunii ma powstać centrum szkolno-treningowe, które ma służyć do szkolenia personelu Sił Zbrojnych Ukrainy w obsłudze i wykorzystaniu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon. Jak wskazał, 30 października, premier Królestwa Niderlandów pierwsze maszyny mają zostać przekazane do połowy listopada. Formalnie Holendrzy mają przekazać 42 F-16. Nie można wykluczyć, że pierwsza partia będzie pochodzić z części odsprzedanej firmie Draken International. Przypomnijmy, około jedenastu F-16AM/BM należących do Niderlandów przechodzi (od grudnia 2022 roku) prace obsługowo-adaptacyjne w zakładach firmy Sabena na lotnisku Charleroi w Belgii. Formalnie miała to być część procesu przekazywania amerykańskiej firmie, jednak już pod koniec 2022 roku pojawiły się „nieoficjalne” informacje o zerwaniu umowy i przygotowywaniu samolotów nieokreślonemu państwu w Europie Środkowej.

Królestwo Niderlandów jest jednym z trzech państw europejskich, które zadeklarowały przekazanie swoich (używanych) samolotów F-16AM/BM Fighting Falcon Ukrainie. Poza nimi mowa o Danii oraz Belgii. Łącznie powyższa trójka obiecała wsparcie obejmujące ponad 60 maszyn, z czego najwięcej właśnie Królestwo Niderlandów. Obecnie wszystkie przezbrajaną własne lotnictwo w wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Draken International, od wielu lat, świadczy usługi szkolenia pilotów oraz personelu technicznego. Od lat sukcesywnie rozwija swoją flotę samolotów bojowych, która obecnie obejmuje m.in. Dassault Mirage F1, Aero Vodochody L-159E ALCA, McDonnell-Douglas A-4 Skyhawk, Atlas Cheetah oraz MiG-21. Dodatkowo firma podpisała umowę z rządem Norwegii w sprawie zakupu wielozadaniowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc