Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe zestawy do transportu ciężkiego sprzętu gąsienicowego

Fot. US Army

16 stycznia Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu, w pierwszej połowie stycznia, umowy ze spółką Jelcz Sp. z o.o. w sprawie zamówienia kolejnej partii zestawów do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego Jak.

Jak wskazuje zamawiający, umowa ma wartość około 500 mln PLN brutto, a dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2027 roku. Liczba zamówionych zestawów nie jest znana – każdy z nich ma składać się z opancerzonego ciągnika siodłowego Jelcz C882.62 oraz niskopodwoziowej naczepy produkcji Demarko S.A.. Dodatkowo wykonawca zapewni pakiet szkoleniowy. Będą to kolejne Jaki w strukturach Wojska Polskiego – dotychczas Jelcz Sp. z o.o. dostarczył 23 zestawy – pierwsze z nich zostały przekazane w kwietniu 2022 roku (był to wynik umowy z 29 maja 2019 roku).

Zestaw składający się z ciągnika Jelcz C882.62 i naczepy Demarko ST775-20W to pierwszy przygotowany zgodnie z wymaganiami Sił Zbrojnych RP do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o masie do 70 ton – w tym czołgów podstawowych Abrams i rodziny Leopard 2. Jelcz C882.62 to pierwszy polski ciągnik o tak wysokiej mobilności, zaprojektowany z myślą o pokonywaniu przeszkód terenowych. Są to pojazdy czteroosiowe, w układzie napędowym 8×8, wyposażone w opancerzoną kabinę czteromiejscową, zapewniającą załodze ochronę balistyczną i przeciwminową zgodną z normą STANAG 4569A/B. Są przygotowane do pracy w temperaturze od -30º C do + 50º C i zostały przystosowane do jazdy zarówno po twardej powierzchni jak i w warunkach terenowych. Zasadniczym atutem jest jego podwyższona mobilność, co powoduje, że sprawdza się w każdych warunkach terenowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc