Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe armatohaubice Zuzana 2 trafią na Ukrainę

Ukraina otrzyma kolejnych szesnaście armatohaubic Zuzana 2, które zostaną sfinansowane przez państwa NATO. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Słowacji

2 października minister obrony Republiki Słowacji, Jaroslav Naď, poinformował o podpisaniu w Kopenhadze umowy w sprawie zamówienia przez państwa NATO nowej partii armatohaubic Zuzana 2, które Konštrukta Defence dostarczy Ukrainie.


W ramach umowy, o wartości 92 mln EUR, słowacka firma dostarczy szesnaście armatohaubic. Finansowanie program będzie odbywało się przez Danię, Republikę Federalną Niemiec oraz Norwegię. Formalna umowa została podpisana w Kopenhadze przez ministrów obrony Słowacji oraz Danii – dostawy sprzętu mają zostać zrealizowane w drugiej połowie 2023 roku. Będą do kolejne armatohaubice tego typu. Cztery pierwsze Zuzany 2 zostały dostarczone przez Republikę Słowacji w sierpniu bieżącego roku. Był to wynik podpisania umowy dotyczącej sprzedaży Ukrainie ośmiu systemów artyleryjskich tego typu w czerwcu.

Słowacja jest jednym z aktywniejszych państw wspierających Ukrainę. Dotychczas dostawy objęły m.in. paliwa, amunicję artyleryjską różnych kalibrów, przenośną broń przeciwlotniczą oraz przeciwpancerną, śmigłowce (Mi-17 oraz Mi-2), a także przeciwlotniczy zestaw S-300PMU. Według części mediów, w ciągu najbliższych tygodni rząd w Bratysławie planuje kolejne transfery sprzętu wojskowego, w tym odrzutowych samolotów myśliwskich MiG-29. Podobnie jak w przypadku S-300, przekazanie doprowadzi do większego zaangażowania państw NATO w ochronę przestrzeni powietrznej tego kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc