Zaloguj

Pierwsze armatohaubice ZUZANA 2 dla Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej

Siły Zbrojne Republiki Słowackiej odebrały pierwszą partię ośmiu 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym ZUZANA 2. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej.

22 lipca Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej poinformowało o przejęciu od przemysłu pierwszych 155 mm armatohaubic samobieżnych ZUZANA 2. Uroczystość przekazania pierwszych ośmiu dział odbyła się na terenie koszar 11. batalionu zmechanizowanego w Martinie, należącego do 1. Brygady Zmechanizowanej.

Minister obrony Republiki Słowacji Jarosław Naď powiedział podczas uroczystości, że: „...realizacja programu dostawy nowych samobieżnych armatohaubic produkcji słowackiej jest kolejnym ważnym krokiem w poprawie stanu technicznego Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej". Zapowiedział również, że do końca roku Wojska Lądowe SZ Republiki Słowackiej odbiorą kolejnych osiem dział, a w 2022 r. 9, co zakończy dostawy. Trafią one do trzech baterii Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z garnizonu Michalovce, podlegającego dowództwu 2. Brygady Zmechanizowanej. Trzecia bateria dywizjonu jest aktualnie w trakcie formowania, dwie pozostałe są obecnie wyposażone w 16 dział samobieżnych vz 2000 ZUZANA, których dostawy do jednostki rozpoczęły się w 1999 r.

Pod koniec 2018 r. Słowacja złożyła w rodzimej firmie Konštrukta Defence zamówienie na 25 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym ZUZANA 2. Umowa miała wartość 172,2 mln EUR brutto. Obejmowała również dostawę 6000 kompletów nowoczesnej amunicji do tych dział (155-OFdM3-DV z gazogeneratorem i klasyczna odłamkowo-burząca 155-OFdMK), której wartość sięgała niemal 20 mln EUR. ZUZANA 2 jest jedną z kilku obecnie proponowanych przez firmy czeskie i słowackie wersji rozwojowych doskonale znanej czechosłowackiej 152 mm haubicoarmaty vz.77 DANA. ZUZANA 2 różni się od starszych wariantów głównie 155 mm działem o długości lufy 52 kalibrów i nowoczesnym wyposażeniem elektronicznym.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Pierwsze armatohaubice ZUZANA 2 dla Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej”

  1. Nasz Kryl padł, mamy Dany, może warto byłoby pomysleć o Zuzanach-2? Słowacy poszukują następcy BMP-1, może deal Borsuk-Zuzana....

  2. ZUZANA mogła być działem V4, ale przetarg u nas był na wieżę i wygrali Brytyjczycy, głupi pomysł opóżnił rozwój naszej artylerii, zamiast kupić kompletny system ZUZANA, a nawet Panzerhaubice 2000.

  3. @ślązak - p2000? Czy ty czasem myślisz o tym co piszesz? Kupić p2000 i położyć kraba, to ci się marzy?

  4. Esteban piszę o przetargu z lat-90, wybór brytyjskiej wieży odbija się czkawką do dziś najpierw opóżnienia teraz nie można nikomu Kraba sprzedać bo jest na świetnym podwoziu, ale konkurencyjnego wyrobu.
    Wtedy Słowacy i Niemcy oferowali nam gotową haubicę uważam że wdrożenie takiego systemu poszło by szybciej, a w przypadku wyboru słowackiego działa mogło by być ciekawie:gospodarczo, politycznie i logistycznie bo artylerzyści dostali by sprzęt wywodzący się z Dany, amunicja też dopiero w tamtym roku umowa na naszą 155mm gdyby ściśle ze Słowakami współpracowano od lat.90 sytuacja byłaby inna.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc