Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Debiut bojowy fregaty Hessen

Fot. US Navy

27 lutego niemieckie Dowództwo Operacji Połączonych poinformowało, że fregata rakietowa Hessen (F 221) operująca na wodach Morza Czerwonego, zestrzeliła dwa bezzałogowe aparaty latające należące do Huti.

Zgodnie z upublicznionym komunikatem, dwa bezzałogowce zostały wykryte przez pokładowe systemy, a później zestrzelone przez nieokreślony typ uzbrojenia. Jest to pierwszy przypadek bojowego zaangażowania niemieckiego okrętu w operacji mającej na celu zabezpieczenie morskiego szlaku komunikacyjnego łączącego Ocean Indyjski i Morze Śródziemne poprzez Morze Czerwone. Fregata Hessen przeszła przez Kanał Sueski 24 lutego, wówczas formalnie dołączyła do operacji Aspides, która jest realizowana pod koordynacją Unii Europejskiej.

Dotychczas z zagrożeniem ze strony Huti walczyły siły morskie i lotnicze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Poza Niemcami, w rejon działań została także skierowana duńska fregata HDMS Iver Huitfeldt (F361) – nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach także ona zaliczy pierwsze bojowe strzelanie.

Trzy fregaty Klasse 124 (Sachsen F219, Hamburg F220 i Hessen F221) weszły do służby w latach 2004-2005. Zostały zaprojektowane jako jednostki wielofunkcyjne z systemem walki zoptymalizowanym pod kątem strefowej obrony powietrznej. Pozostają jedynymi okrętami w Marynarce Wojennej Republiki Federalnej Niemiec, które są do tego zdolne. Trwa ich modernizacja w zakresie systemów elektronicznych, która pozwoli na utrzymanie tej zdolności na poziomie adekwatnym do obecnych i przyszłych zagrożeń.

Każda z fregat wymienionego typu jest wyposażona w pionowe wyrzutnie Mk 41 z 32 stanowiskami startowymi. Standardowa jednostka ognia obejmuje 24 pociski SM-2 Block IIIA oraz 32 RIM-162 ESSM.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc