Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dania reaktywuje przemysł amunicyjny

Agencja Nieruchomości Ministerstwa Obrony Królestwa Danii – FES – przejęła teren dawnej fabryki amunicji w Elling. Ma w niej zostać wznowiona produkcja. Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Danii

7 października Ministerstwo Obrony Królestwa Danii poinformowało o zakupie nieruchomości Krudten w Elling, gdzie powstać ma w przyszłości fabryka amunicji.

Za zakup odpowiedzialna jest Agencja Nieruchomości Ministerstwa Obrony Narodowej Królestwa Danii (Forsvarets Ejendomsstyrelse, FES). Obiekt odkupiono od konsorcjum Krudten Erhvervspark A/S, obecnego właściciela terenu dawnej fabryki amunicji, zamkniętej w 2020 r. przez ówczesnego właściciela, hiszpańską firmę Explosivos Alaveses, S.A. (EXPAL, od 2022 r. własność Rheinmetall AG). Teren sprzedano wkrótce wspomnianemu konsorcjum. Wartości transakcji nie podano, choć duńskie media nieoficjalnie podają wartość 20 mln DKK (ok. 2,7 mln EUR). Zakup ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie produkcji amunicji, co jest m.in. skutkiem wojny na Ukrainie. Dania przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy znaczne ilości amunicji, mając przy tym niezbyt duże jej zapasy. Nie wiadomo, jakich typów amunicja będzie produkowana w nowym zakładzie, choć nieoficjalnie wspomina się o granatach artyleryjskich kal. 155 mm. Co ciekawe, będzie to w istocie wznowienie produkcji amunicji artyleryjskiej w miejscu o znaczeniu historycznym, bowiem w Elling pierwszy rządowy zakład produkujący amunicję artyleryjską powstał jeszcze w 1676 r.

Minister obrony Królestwa Danii Troels Lund Poulsen powiedział, że Cieszy się, że FES zawarła umowę zakupu dotyczącą przejęcia Krudten Erhvervspark i podkreślił, że: ...trwająca już półtora roku inwazja Rosji na Ukrainę wywarła poważną presję a produkcję amunicji w Europie, a ponadto że: ...uwidoczniła ona potrzebę wznowienia produkcji amunicji w Danii. Zakup ma być: ...pierwszym krokiem w tym kierunku, poprzez przejęcie obiektów w Elling. Niestety, jak podkreślił Poulsen: ...minie trochę czasu, zanim zakład będzie gotowy do produkcji, pocieszając przy tym odbiorców przekazu tym, że: ...to dobrze, że już zaczęto stosowne prace w tym kierunku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc