Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czwarty egipski U-Boot zwodowany

29 września tkMS poinformował, że w stoczni w Kilonii odbyła się uroczystość chrztu i wodowania okrętu podwodnego S44, czwartego i jednocześnie ostatniego okrętu Typu 209/1400mod budowanego na zamówienie Egiptu. 

Ze względu na przepisy epidemiologiczne w uroczystości uczestniczyła niewielka grupa gości, w tym dowódca Marynarki Wojennej Egiptu oraz prezes ThyssenKrupp Marine Systems. Egipt zamówił drugą parę okrętów Typu 209/1400mod w 2015 roku. Była to opcja bazowej umowy, którą zawarto w 2011 roku. Dotychczas spośród nich do służby w Marynarce Wojennej Egiptu wcielono trzy z nich: S41 w grudniu 2016 roku, S42 w sierpniu 2017, a S43 w kwietniu 2020. Cała seria pozwoli na zastąpienie dotychczas eksploatowanych okrętów podwodnych chińskiego typu Romeo, które pod koniec XX wieku zmodernizowano z udziałem firm amerykańskich. 

Zamówienie okrętów podwodnych w stoczniach niemieckich jest częścią realizowanego planu modernizacji technicznej Marynarki Wojennej Egiptu. Wśród dotychczasowych projektów objął on zakup we Francji dwóch wielozadaniowych okrętów desantowych typu Mistral, fregaty typu FREMM, korwet typu Gowind, w Stanach Zjednoczonych czterech okrętów rakietowych typu Ambassador. W ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się kontynuacji zakupów, m.in. we Włoszech, gdzie planowany jest zakup kilku fregat typu FREMM. W przyszłości planowany jest także zakup nowych wyspecjalizowanych okrętów przeciwminowych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: tkMS
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc