Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

CAESAry dla Hiszpanii?

Artylerzyści Wojsk Lądowych Królestwa Hiszpanii zapoznali się z francuskimi 155 mm armatohaubicami samobieżnymi CAESAr. Według francuskich mediów, ma to związek z hiszpańskimi poszukiwaniami nowego działa samobieżnego, które mają zastąpić przestarzałe M109A5. Fot. Ejército de Tierra.

2 sierpnia we francuskich mediach opublikowano informację o tym, że Wojska Lądowe Królestwa Hiszpanii (Ejército de Tierra) zainteresowane są francuskimi 155 mm armatohaubicami samobieżnymi na podwoziu kołowym CAESAr.


Nieco wcześniej hiszpańscy żołnierze z XII Grupy Artylerii Polowej (wchodzi w skład XII Brygady Piechoty Zmechanizowanej „Guadarrama”) odwiedzili francuski 40. pułk artylerii, uzbrojony m.in. w 155 mm armatohaubice CAESAr (camion équipé d’un système d’artillerie). Oficjalnym celem wizyty była wymiana doświadczeń i zapoznanie się z procedurami związanymi z zakupionymi przez Królestwo Hiszpanii zestawami przeciwlotniczymi Mistral 3. Hiszpanie zapoznali się jednak także z CAESArami, a wiadomo, że mniej więcej równolegle Ejército de Tierra sformowały grupę roboczą mającą określić wymagania stawiane przed nowym działem samobieżnym, które zastąpi 96 obecnie używanych przestarzałych M109A5 produkcji amerykańskiej (stanowią one uzbrojenie m.in. wspomnianej XII Grupy Artylerii Polowej).

Jest zbyt wcześnie, by mówić o negocjacjach czy chociażby o ofercie francuskiej dla Hiszpanii. Wydaje się jednak, że Madryt, zainteresowany przecież współpracą z Francją na polu wojskowym i przemysłowym (patrz programy SCAF i MGCS), mogłaby być zainteresowane CAESArem, szczególnie w przyszłej odsłonie. Nie bez znaczenia może być również to, że ‒ podobnie, jak polski Krab ‒ francuskie działo uzyskało na Ukrainie status uzbrojenia sprawdzonego podczas konfliktu pełnoskalowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc