Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mistrale dla Hiszpanii

MBDA

21 października Ministerstwo Obrony Królestwa Hiszpanii zawarło umowę z francuską Generalną Dyrekcją ds. Uzbrojenia (DGA, Direction generale de l'armement) na zakup 100 przeciwlotniczych pocisków kierowanych bliskiego zasięgu MBDA Mistral 3 z nadwyżek Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej.

Hiszpania otrzyma także dodatkowe wyposażenie, części zamienne, dokumentację techniczną i usługi szkoleniowe. Wartość umowy to 47,8 mln EUR. Finansowanie będzie realizowane w latach 2021-2022.

Poza samymi pociskami i dodatkowym osprzętem (np. system treningowy ATPS), umowa obejmuje przeprowadzenie remontu używanych pocisków przez producenta, grupę MBDA. Remont potrwa około czterech miesięcy. Kontrakt na dostawę 100 używanych pocisków ma być wstępem do znacznie poważniejszego zakupu fabrycznie nowych pocisków Mistral 3. Według szefa sztabu Wojsk Lądowych Królestwa Hiszpanii, gen. Francisco J. V. Salasy, zakup ów jest jednym z priorytetów modernizacyjnych Sił Zbrojnych Królestwa Hiszpanii i pozwoli na odzyskanie zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej. Utracone je w związku z upływem resursu starszych odmian rakiet Mistral, używanych dotąd przez hiszpańskich przeciwlotników. Uruchomienie docelowego programu przewidywane jest na przyszły rok, co jednak zależy od tego, jak potoczą się negocjacje i od sytuacji finansowej Królestwa Hiszpanii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc