Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bundeswehra rezygnuje z jednego z wariantów przeciwlotniczego Boxera?

Bundeswehra miała zrezygnować z zestawu przeciwlotniczego na bazie Boxera, uzbrojonego w 40 mm granatnik automatyczny. Miał służyć głównie do zwalczania bezzałogowców. Powodem miało być znalezienie bardziej efektywnego rozwiązania. Rys. Hensoldt

25 stycznia niemieckie media opublikowały informację o prawdopodobnej rezygnacji Bundeswehry z jednego z zestawów przeciwlotniczych wykorzystujących w charakterze nośnika transporter opancerzony GTK Boxer.

Mowa o zestawie, które Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych  (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, BAAINBw) zamówiło w 2019 r. jako tymczasowe rozwiązanie w ramach systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu NnbS (Nah- und Nächstbereichsschutz). W ramach zamówienia wartego 24 mln EUR spółka Kongsberg Defence&Aerospace miała dostarczyć 10 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych wyspecjalizowanych w zwalczaniu bezzałogowych statków powietrznych. Miały one zostać skierowanej do pododdziałów wydzielonych do Sił Bardzo Szybkiego Reagowania NATO (NATO VJTF), którym Niemcy miały przewodzić w 2023 r. Umowy nie udało się zrealizować na czas. Zestawy miały wykorzystywać jako nośniki kołowe transportery opancerzone GTK Boxer uzbrojone w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia rodziny Protctor RWS ze 40 mm granatnikiem automatycznym dostosowanym do strzelania amunicją programowalną. Za wykrywanie, rozpoznawanie i śledzenie celów odpowiadać miał radar Spexer 2000, pracujący w paśmie X, opracowany przez firmę Hensoldt. Zgodnie z zamówieniem, pojazdy miały być dostarczone do końca 2020 r., tak, aby w 2021 r. załogi wszystkich 10 wozów mogły rozpocząć szkolenie. Tak się jednak nie stało. Bundeswehra najprawdopodobniej zrezygnowała z zakupu zestawu ze względu na zbyt małą efektywność systemu na współczesnym polu walki. Jego rolę w ramach LVS NnbS przejmą inne środki OPL, w szczególności samobieżne zestawy rakietowo-artyleryjskie Boxer Skyranger.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc