Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bumar-Łabędy: umowa na remonty czołgów PT-91

Fot.: Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" S.A.

26 maja br. Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. podpisały z 1 Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu umowę na remonty główne i konserwacyjne partii czołgów PT-91. Zadania realizowane będą w latach 2022-2024.

„Bumar-Łabędy” S.A. ma ponad 70-letnie doświadczenie w produkcji specjalnej oraz know-how w zakresie prowadzenia przeglądów, remontów, doposażenia i modernizacji czołgów tego typu.

- Podpisana umowa na remonty czołgów PT-91, które stanowią obecnie większość czołgów Wojska Polskiego, ma kluczowe znaczenie dla zdolności wojsk pancernych i zmechanizowanych i zapewnienia bezpieczeństwa RP. Dzięki regularnym działaniom remontowo-serwisowym użytkowany w polskiej armii sprzęt pancerny odzyskuje w pełni potencjał i utrzymuje wymaganą gotowość bojową – powiedziała Edyta Szymańska, Prezes Zarządu ZM „Bumar-Łabędy” S.A.

Czołg podstawowy PT-91 dysponuje precyzyjnym systemem kierowania ogniem oraz systemem ostrzegania. Ochronę sprzętu i załogi dodatkowo wzmacnia pancerz reaktywny. Wóz ma duży potencjał rozwojowy i modernizacyjny. W ramach prac remontowych, poza odtworzeniem pełnego resursu czołgu, możliwe jest jego doposażenie w nowe elementy, zwiększające walory użytkowe i wartość bojową. Sprzęt ten sprawdził się także poza granicami naszego kraju służąc m.in. w Malezji oraz na Łotwie w ramach sił NATO, gdzie do dziś pracownicy ZM "Bumar-Łabędy". stanowią wsparcie serwisowe i techniczne dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego.  Kontrakt malezyjski był z kolei jedną z największych umów eksportowych realizowanych przez BUMAR–ŁABĘDY, gdzie czołg PT-91 Ex był projektowany od podstaw i dostosowany do specyficznych wymagań zamawiającego. Dostrzegając potencjał rozwojowy sprzętu, spółka sukcesywnie prezentuje w swojej ofercie nowe rozwiązania modernizacyjne, dostosowane do obecnego pola walki. Są one wynikiem prowadzonych prac rozwojowych krajowego przemysłu oraz kooperacji z podmiotami zagranicznymi.

Źródło: Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 comments on “Bumar-Łabędy: umowa na remonty czołgów PT-91”

  1. Oznacza to zapewne, że albo już było "Pan da", albo spodziewają się "Pan da"...rozbrajania ciąg dalszy. 30 lat rozbrajania to mało jak widać i niektórym plemieńcom to nie wystarcza, chcą całkowitego rozbrojenia i zostawienia nas ze spuszczonymi gaciami jak na wschodzi szaleje burza...I bynajmniej nie podważam wspierania ukrów, należy to robić by się wzajemnie z kacapami wykrwawiali, ale na Boga z głową! A nie na uraaa i za wszelką cenę....

  2. Najlepiej żeby pojechały na wschód, nam niech dają do 16 dywizji ( bo tam głównie służą), Abramsy sep.v.3, ale się nie upieram za darmo sep.v.2 też może być.

  3. T-72 poszedł na Ukrainę i z planowanych 180 czołgów zmodernizowano 60 sztuk. To teraz za te pieniądze zrobią remonty pt-91 i wyślą je w następnym roku na Ukrainę

  4. Mysle ze na "teatrze wschodnim" zmodernizowany PT91 np choby do lepszego Malaja /PT97 juz by wystarczył. Wystarczy ze nasze czołgi byłby rownowazne z rosyjskimi T90, czy T71B3. Nie trzeba kasy wydawać na Abramsy, tylko przeznaczyć ja na artylerie: Kraby, Kryle i Himarsy. Sensownie zmodernizowane czołgi PT97 w odpowiedniej ilości wysarczyłyby to wiazania sił rosyjskich, reszte zrobilaby artyleria.

  5. PT- To modernizacja T72
    Przez lata Bumar nic tylko naprawia te czołgi i tuninguje ale niestety z tego co widać na froncie czołg T72(PT91) jest nie udaną platformą.

  6. Te pisowskiej małpy przechodzą samych siebie. Najpierw remonty helikopterów wraz czołgów które dawno powinny być oddane Ukraińcom

  7. Ewentualna modernizacja czołgów rodziny PT-91 jako pochodnych T-72 powinna obejmować jako absolutny priorytet zmiany konstrukcyjne prowadzące do zabudowy izolowanego od załogi magazynu amunicji z nowym automatem ładowania plus dodatkowe opancerzenie. Bez załatwienia tej sprawy nie ma sensu narażać życia załóg w pojazdach tego typu jak to dobitnie pokazuje wojna na Ukrainie. Bezpieczeństwo załóg powinno być na pierwszym miejscu a zaraz potem zwiększenie możliwości bojowych, świadomości sytuacyjnej i mobilności tych czołgów.
    Kolejna ważną sprawą jest pilne i poważne zainwestowanie w modernizację i rozbudowę zakładów Bumar Łabędy oraz ich kadry produkcyjne, inżynierskie aby poprawić wydajność produkcji, wdrożyć nowoczesne zautomatyzowane technologie obróbcze, zadbać o nowe zdolności nadawczo rozwojowe by wytwarzać wysokojakościowe produkty i przygotować się do sprawnej pełnoskalowej produkcji nowego czołgu pr. Wilk (jąk również opartych na nim WZT, pojazdów saperskich, mostów towarzyszących) czy możliwości współudziału Bumaru w produkcji elementów nowego BWP Borsuk w dużej ilości. Rozbudowa własnego polskiego suwerennego potencjału obronnego to powinien być priorytet dla władzy.

  8. Należy zmodernizować poważnie i rozbudować Bumar Łabędy oraz własne szkolić kadry specjalistów i zlecać budowę uzbrojenia w dużej ilości. Niech nasz przemysł zbrojeniowy rozwija się szybciej bo czasu nie ma zbyt wiele

  9. W zamian z pewnością będziemy mogli kupić sobie od USA używane czołgi, a przekażemy za darmo Ukrainie nasze PT- 91 Twardy!!! Najpierw niech USA przekaże Polsce w zamian Abramsy, a później przekażmy dopiero Ukrainie PT-91 Twardy, w przeciwnym razie znowu zostaniemy z ręką w nocniku i z kolejnymi rachunkami do zapłacenia za bezobjawowe amerykańskie uzbrojenie!!! A tak na marginesie, te nasze pseudo władze powinny być postawione przed Trybunałem Stanu, za zdradę interesu Polski w bardzo wielu sprawach!!!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc