Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Sky Saber zostanie w Polsce na dłużej

Fot. MON

- Chciałbym podziękować za niezwykłe wsparcie dla Polski i wsparcie bezpieczeństwa Polski. System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest sprawą fundamentalną. Dla nas bardzo ważne jest bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Nie możemy tego zrobić sami. Liczymy na naszych sojuszników i Wielka Brytania jest tym żelaznym sojusznikiem Polski. Pan minister zadeklarował, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Sky Saber zostanie w Polsce na dłużej. Jest decyzja utrzymania tego sytemu w Polsce do końca roku – poinformował wicepremier W. Kosiniak – Kamysz po spotkaniu z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii.

13 marca na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu ministrowie obrony Polski – Władysław Kosiniak – Kamysz  i Wielkiej Brytanii - Grant Shapps rozmawiali o rozwoju współpracy bilateralnej, sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO.

Fot. MON

Ministrowie spotkali się także z polskimi i brytyjskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Dragon24, które organizowane jest w ramach natowskich ćwiczeń Steadfast Defender. - Jesteśmy w trakcie polskiego ćwiczenia Dragon, które jest częścią ćwiczeń NATO Steadfast Defender. Biorą w nim udział brytyjscy żołnierze. (…) Te ćwiczenia zwiększają nasze zdolności bojowe i współpracę między naszymi państwami – zaznaczał szef polskiego MON.

W polskim ćwiczeniu Dragon 24 bierze udział łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3 500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy z Polski.

Fot. MON

Jak poinformował wicepremier Kosiniak – Kamysz wśród omawianych tematów były też te, które dotyczyły wsparcia Ukrainy.

- Rozmawialiśmy o naszym wsparciu dla Ukrainy. To sprawa fundamentalna i trzeba działać szybko. Nie tylko rozmawiać w wielu formatach, to też jest ważne, ale dla Ukrainy niezbędna jest amunicja. Dziękuję Wielkiej Brytanii do dołączenia do koalicji zdolności opancerzonych – zaznaczył minister Kosiniak – Kamysz.

Źródło: informacja prasowa MON

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc