Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy publikują szczegóły dotyczące nowych CH-47F Chinook

Pierwsze nowe CH-47F Chinook Block II trafią do brytyjskich sił zbrojnych w 2026 roku. Fot. Crown Copyright

13 maja Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii upubliczniło szczegóły dotyczące zakupu czternastu wielozadaniowych śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook. Nowe maszyny mają zastąpić sporą część wyeksploatowanych wiropłatów tego typu – co ważne nie w stosunku 1:1.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami będą to pierwsze eksportowe CH-47F Chinook Block II, które dotychczas są zamawiane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w wersji MH-47G dla Sił Specjalnych. Brytyjskie maszyny otrzymają standardowe wyposażenie kabiny pilotów, składające się z zestawu Collins Aerospace Common Avionics Architecture System. Dodatkowo, wzorem choćby Kanady, śmigłowce otrzymają zwiększoną pojemność zbiorników paliwa w powiększonych sponsonach. Dostawy mają rozpocząć się w 2026 roku. Kontrakt jest wart 1,4 mld GBP i będzie realizowany poprzez amerykańską procedurę FMS.

Zgodnie z dotychczasowymi informacjami płynącymi z Londynu, nowe CH-47F Chinook ER mają pozwolić na zastąpienie najstarszych CH-47 Chinook znajdujących się w brytyjskich siłach zbrojnych. Większość komentatorów wskazywała, że będzie to oznaczać utrzymanie liczby 60 wiropłatów. Ostatecznie tak się nie stanie i flota CH-47 będzie ograniczona do 51 egzemplarzy. Siedem maszyn przekroczyła już 40 lat służby, a kolejnych 13 39.

Dla Boeinga kontrakt z Brytyjczykami to spory sukces i możliwość złapania przysłowiowego oddechu. Brak decyzji amerykańskich władz federalnych o rozpoczęciu procesu modernizacji CH-47F Chinook do standardu Block II powoduje, że linii montażowej w Filadelfii grożą ograniczenia produkcyjne bądź zamknięcie. Dodatkowo Boeing nie pokonał korporacji Lockheed Martin w Izraelu, gdzie obaj konkurenci walczyli o zamówienie na około 20 ciężkich śmigłowców transportowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc