Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy będą wspierać Polaków w ochronie przestrzeni powietrznej

Fot. Łukasz Pacholski

23 kwietnia w Warszawie doszło do spotkania premierów Polski oraz Wielkiej Brytanii. Jednym z kluczowych elementów rozmów była współpraca wojskowa.

Jak wskazuje strona brytyjska, jednym z tematów jest przedyskutowanie oferty Londynu, która dotyczy udziału Royal Air Force w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej Polski w 2025 roku. W brytyjskiej zapowiedzi wizyty mowa o skierowaniu do misji eskadry wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon, która miałaby pełnić zadania w ramach misji NATO Air Policing. Obecnie w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku stacjonuje włoski kontyngent, którego trzonem są samoloty Eurofighter (podobnie było w II połowie 2022 roku). Brytyjskie Typhoony operowały z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu w październiku 2023 roku. Dodatkowo F-35B Lightning II należące do RAF wykonywały patrole w oparciu o bazy w Wielkiej Brytanii (we współpracy z samolotami tankowania powietrznego).

Obecnie na polskim terytorium stacjonują inne siły brytyjskie. Mowa o pododdziale wojsk lądowych, który stanowi element batalionowej grupy bojowej NATO w Orzyszu. Dodatkowo w południowo-wschodniej części Polski stacjonuje przeciwlotniczy zestaw rakietowy Sky Sabre.

W ostatnich latach można także zauważyć zacieśnienie współpracy przemysłowej. Brytyjskie technologie są wykorzystywane w systemie przeciwlotniczym Narew, a także OTTOKAR Brzoza. Poza nimi Brytyjczycy współpracują z Polakami w kwestii budowy serii fregat rakietowych dla Marynarki Wojennej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Brytyjczycy będą wspierać Polaków w ochronie przestrzeni powietrznej”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc