Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bradleye trafią do Chorwacji?

16 czerwca amerykańskie władze federalne, w ramach corocznego raportu dotyczącego realizacji programu EDA (Excess Defense Articles) ujawniły podstawowe informacje związane z możliwym transferem bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley do Chorwacji. 

Według upublicznionego dokumentu, oferta darmowego przekazania pojazdów, została złożona władzom chorwackim w maju bieżącego roku. Amerykanie zaproponowali przekazanie 120 wozów w wersji M2A2 ODS, których (obecna) księgowa wartość wynosi niecałe 16 mln dolarów. Zgodnie z procedurą, koszt remontów, modernizacji, szkolenia i transportu do Chorwacji poniosłaby strona obdarowana.  

Co ciekawe, kwestia transferu sprzętu była omawiana już wcześniej - w grudniu 2019 roku mówił o tym minister obrony Chorwacji. Wówczas wspominano o 84 pojazdach, z czego 24 miały posłużyć jako nośniki pod zabudowy specjalistyczne. Pojazdy mają zastąpić obecnie eksploatowane bojowe wozy piechoty M-80A, pochodzące jeszcze z czasów byłej Jugosławii.  

W przypadku programu EDA i transferów bojowych wozów piechoty rodziny M2 Bradley, Chorwacja jest jednym z dwóch państw, które otrzymały formalną propozycję tego typu. W czerwcu 2018 roku Amerykanie przesłali do Grecji umowę obejmującą transfer 367 wozów - według części mediów, także powyższy projekt wejdzie w fazę realizacji, gdyż rząd w Atenach przyjął w bieżącym roku ofertę. 

Chorwackie siły zbrojnie systematycznie przejmują sprzęt pochodzący z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony. W ostatnich latach były to opancerzone pojazdy kategorii MRAP, wielozadaniowe śmigłowce Bell OH-58D Kiowa Warrior. Dodatkowo wykorzystują okazje do zakupów używanego sprzętu w Europie – tu można wymienić m.in. armatohaubice PzH 2000 w Niemczech czy okręty rakietowe w Finlandii. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc