Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boxer z Brimstone'ami na DVD 2022

Podczas DVD 2022 RBSL i MBDA zaprezentowały rakietowy niszczyciel czołgów Boxer Overwatch. Fot. MBDA

Podczas wystawy DVD 2022 (Defense Vehicles Dynamics) w Millbrook w Wielkiej Brytanii spółka joint-venture RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) zaprezentowała rakietowy niszczyciel czołgów zbudowany na bazie kołowego transportera opancerzonego GTK Boxer.

Pojazd powstał w odpowiedzi na brytyjskie wymagania związane z programem Mounted Close Combat Overwatch, wchodzącego w skład „programu programów BGOAA, który ma pozwolić na zwiększenie zdolności przeciwpancernych British Army. Boxer Overwatch został zaprojektowany we współpracy z grupą MBDA, która odpowiada za dostawę efektora systemu ‒ pocisku kierowanego Brimstone, wybranego także w ramach polskiego programu samobieżnego niszczyciela czołgów Ottokar Brzoza. Za sprawą stosunkowo silnego opancerzenia i wysokiej mobilności platformy, Boxer Overwatch ma zapewniać nie tylko zdolności defensywne, lecz także ofensywne ‒ w ramach wsparcia sił realizujących natarcie. Stosunkowo duży zasięg pocisków Brimstone, przekraczający 20 km, może pozwolić nawet na zapewnianie wsparcia ogniowego. Przedstawiciele obydwu podmiotów przemysłowych zaangażowanych w projekt wysoko oceniają uzyskany efekt. Colin McClean, dyrektor zarządzający RBSL, powiedział że „Współpraca RBSL z MBDA pokazuje, że brytyjskie firmy zajmujące się systemami naziemnymi współpracują jako jeden zespół, z korzyścią zarówno dla British Army, jak i dla Wielkiej Brytanii”. Z kolei Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, dodał, że „Współdziałanie z RBSL jest doskonałym przykładem tego, jak brytyjskie firmy mogą współpracować, aby szybko zapewnić własnym siłom zbrojnym wysokie zdolności bojowe z wykorzystaniem lokalnego potencjału badawczo-rozwojowego i produkcyjnego”.

Boxer Overwatch wyposażony jest w typowy dla Boxera wymienny kontener misyjny, mieszczący m.in. ośmiokomorową wyrzutnię pocisków Brimstone, chowaną na czas marszu w obrys kontenera. Warto odnotować, że wyrzutnia o podobnych możliwościach (choć już nie zainstalowana w kontenerze) była prezentowana podczas DVD 2022 także na terenowym samochodzie ciężarowym Supacat HMT600. Lżejsza wersja niszczyciela czołgów oferowana jest przez MBDA i Supacat brytyjskiej lekkiej piechocie, która oczekuje pojazdów znacząco lżejszych od GTK Boxer, czy raczej jego brytyjskiej wersji Boxer MIV.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Boxer z Brimstone'ami na DVD 2022”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc