Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing VC-25B w klasycznym malowaniu

Fot. Boeing

10 marca koncern Boeing oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformowali, że administracja prezydenta Bidena podjęła decyzję odnośnie wyboru schematu malowania samolotów VC-25B, które mają służyć do transportu najważniejszych urzędników w kraju.

Ostatecznie nowe VC-25B będą nosić schemat stosowany od lat 60. XX wieku. Wykorzystanie jako platformy nowych samolotów 747-8i będzie okazją do lekkiej modyfikacji malowania – zmiany obejmą przede wszystkim odcienie niebieskiego na kadłubie oraz osłonach silników. Dodatkowo nie będzie mieć sekcji polakierowanego metalu, ponieważ współczesne elementy konstrukcyjne nie pozwalają na tego typu zabiegi.

Decyzja administracji prezydenta Bidena była oczekiwana, gdyż zgodnie z zapisami kontraktu pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Boeingiem, formalny wybór schematu był przewidziany na bieżący rok. W czasach prezydentury Donalda Trumpa prezentowano nowy schemat obejmujący barwy czerwono-biało-niebieskie (zbliżone do kolorystyki prywatnego Boeinga 757 Trumpa). Oficjalnym powodem odrzucenia dotychczasowo zaplanowanego schematu są analizy, z których wynika zagrożenie nadmiernego nagrzewania kadłuba oraz silników w miejscach naniesienia ciemnych barw. To z kolei mogłoby zwiększyć koszty eksploatacji obu zamówionych samolotów nie wspominając o dalszych opóźnieniach i (potencjalnym) podniesieniu kwoty zakupu. Dowództwo Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych potwierdziło, że niewielka część komponentów mogłaby nagrzewać się powyżej zakładanych (bezpiecznych) norm.

Para samolotów Boeing VC-25B, bazujących na komercyjnych 747-8i, ma wejść do eksploatacji najwcześniej w 2027 roku. Obecnie maszyny przechodzą proces przebudowy i rekonfiguracji w zakładach Boeinga w San Antonio. Po wdrożeniu do służby zastąpią obecnie używaną parę VC-25A (czyli głęboko zmodyfikowane 747-200) i będą eksploatowane do transportu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Boeing VC-25B w klasycznym malowaniu”

  1. Nie pasuje do niczego te malowanie. Tylko do tradycji... Ale tradycja nakazywałaby też latać Mustabgiem.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc