Zaloguj

Drogie instrukcje do VC-25B

15 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Boeing podpisali umowę w sprawie przygotowania instrukcji i materiałów dydaktycznych niezbędnych do szkolenia personelu, który w przyszłości ma zająć się obsługą i eksploatacją samolotów dyspozycyjnych VC-25B.


Ogólna wartość umowy to 84 mln dolarów, jednak w momencie podpisania uruchomiono jedynie część środków - 13,5 mln dolarów. Boeing ma dostarczyć materiały do stycznia 2025 roku, mowa zarówno o elementach, które producent realizuje samodzielnie, a także o instrukcjach od podwykonawców prac.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił dwa samoloty dyspozycyjne Boeing VC-25B, które zastąpią parę obecnie eksploatowanych VC-25A. Pod powyższym, wojskowym, oznaczeniem kryją się szerokokadłubowe maszyny pasażerskie Boeing 747-8i – ze względów oszczędnościowych, Departament Obrony zdecydował się na wykorzystaniu (jako bazy) już zbudowanych samolotów, których operatorem miały być rosyjskie linie lotnicze Transaero. Bankructwo przewoźnika spowodowało, że zostały zakonserwowane na terenie Stanów Zjednoczonych i oferowane na sprzedaż.

Prace przy przebudowie pierwszego z nich rozpoczęły się w zakładach koncernu Boeing w San Antonio w lutym bieżącego roku. Drugi egzemplarz został już także przebazowany i obecnie przechodzi proces przygotowania, w tym celu demontowane są zbędne elementy wyposażenia przeznaczone dotychczas pod zabudowę komercyjną.

(ŁP) Foto: USAF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc