Zaloguj

Bezzałogowe Avengery z nowymi możliwościami

General Atomics Aeronautical Systems Inc. rozwija możliwości BSL Avenger, który może stać się w przyszłości autonomiczną platformą wspierającą maszyny załogowe. Fot. General Atomics

10 stycznia General Atomics Aeronautical Systems Inc. poinformował o przeprowadzeniu udanych prób bezzałogowych aparatów latających Avenger, które pokazują potencjał możliwości producenta oraz powyższej konstrukcji.


W listopadzie ubiegłego roku para, należących do producenta, egzemplarzy prototypowych została wyposażona w optoelektroniczne zasobniki obserwacyjne Lockheed Martin Legion Pod. W czasie lotu, wykorzystując podwieszane zasobniki wykryły cel latający, po czym rozpoczęły przesyłanie danych do centrum kierowania. Testy prowadzono na terenie jednego z poligonów w południowej części stanu Kalifornia. Była to pierwsza seria prób, w których jednocześnie dwa bezzałogowe aparaty latające przekazywały (w trybie autonomicznym) dane z zasobników podwieszanych do centrum dowodzenia. Celem testów jest próba integracji platform bezzałogowych we wspólnych ugrupowaniach lotniczych z maszynami załogowymi.

Obecnie zasobniki Lockheed Martin Legion Pod zostały zintegrowane z wielozadaniowymi samolotami bojowymi F-16C/D Fighting Falcon oraz myśliwskimi Boeing F-15 Eagle. Pozwalają na pasywną obserwację oraz namierzanie celów latających. Jednym z powodów ich zaprojektowania jest chęć zwiększenia świadomości sytuacyjnej pilotów przy rosnącej liczbie wielozadaniowych maszyn bojowych 5. generacji.

Rozwijany przez General Atomics Aeronautical Systems Inc. Avenger jest jedną z platform uczestniczących z federalnym (realizowanym przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych) programie Skyborg. Jego celem jest zaprojektowanie i wdrożenie do eksploatacji w US Air Force autonomicznych bezzałogowych aparatów latających, które mają stanowić wsparcie dla maszyn załogowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc