Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bezzałogowce Delta-WB dla sił zbrojnych Gruzji

Fot. Ministerstwo Obrony Gruzji

Spółka Delta-WB przekazała siłom zbrojnym Gruzji dużą partię systemów bezzałogowych. W odbiorze amunicji krążącej Warmate i bezzałogowców rozpoznawczych FlyEye uczestniczył minister obrony narodowej Gruzji oraz szef sił zbrojnych tego państwa.

14 grudnia minister obrony narodowej Gruzji Juanszer Burchuladze i szef sił zbrojnych generał dywizji Giorgi Matiaszwili wraz z przedstawicielami resortu obrony i członkami gruzińskiego parlamentu wzięli udział w uroczystym przekazaniu systemów bezzałogowych FlyEye i Warmate gruzińskim siłom zbrojnym. Dostawy odbywają się w ramach programu modernizacji sił zbrojnych Gruzji „Plan 2030”.

Goście następnie uczestniczyli w pokazach dostarczonego sprzętu, które odbyły się na poligonie bazy wojskowej Waziani, ulokowanej niedaleko Tbilisi. Pokazano tam w locie sprawdzone w warunkach konfliktu o wysokiej intensywności rozpoznawcze systemy bezzałogowe FlyEye i amunicję krążącą Warmate.

Nowoczesne systemy bezzałogowe dostarczyła gruzińsko-polska spółka Delta-WB. To podmiot z siedzibą w Tbilisi, którego 50% udziałów należy do państwowego przedsiębiorstwa Delta International, pozostała połowa do GRUPY WB. Delta-WB wytwarza bezzałogowce zgodnie z umową podpisaną w maju 2022 roku.

Fot. Grupa WB

Spółka odpowiada także za działanie centrum szkoleniowego z wyposażeniem. Od ponad roku świadczy usługi na rzecz sił zbrojnych Gruzji, przeprowadzając szkolenia wstępne oraz zajmując się utrzymaniem i doskonaleniem umiejętności operatorów systemów bezzałogowych. Delta-WB jest również odpowiedzialna za ewentualne naprawy i modernizację dostarczonych systemów bezzałogowych oraz w razie potrzeby zapewnia również ich serwis gwarancyjny.

Fot. Grupa WB

FlyEye to system bezzałogowych statków powietrznych klasy mini, w którego skład wchodzą  rozpoznawcze bezzałogowce o napędzie elektrycznym wyposażone w dzienną i nocną głowicę obserwacyjną. Start FlyEye odbywa się z ręki w dowolnym terenie, cały system mieści się w kilku plecakach i może być wygodnie transportowany nawet przez spieszonych żołnierzy.

Fot. Grupa WB

FlyEye jest używany z powodzeniem w misjach rozpoznawczych, w tym na potrzeby wsparcia działań ogniowych artylerii. Platforma przeszła chrzest bojowy platforma podczas zadań prowadzonych przez Wojska Specjalne, została następnie sprawdzona w działaniach podczas konfliktów o niskiej i wysokiej intensywności.

Fot. Grupa WB

Warmate to uderzeniowy bezzałogowy system powietrzny klasy mikro przeznaczony, w zależności od zastosowanej głowicy, do zadań obserwacyjnych – wykrywania, rozpoznania i identyfikacji obiektów zainteresowania lub uderzeniowych – wykrywania i rażenia siły żywej lub lekko opancerzonych celów. Odmiany bojowe uzupełnia treningowe rozwiązanie wielorazowego użytku, przeznaczone do szkolenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc