Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BAE Systems z umową na rozwój zasobników ASP

Fot. US Navy

29 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu nowej umowy z korporacją BAE Systems w sprawie realizacji projektu rozwoju i produkcji zasobników ASP (Advanced Survivability Pod) przeznaczonych do samolotów Boeing P-8A Poseidon.

Marcowa umowa ma wartość 95,3 mln USD, jednak w momencie podpisania uruchomiono I transzę środków w kwocie 14 mln USD. Celem programu jest kontynuacja badań, rozwoju oraz przygotowania do uruchomienia produkcji partii wstępnej. Prace mają zostać zrealizowane do stycznia 2030 roku i pozwolić na rozszerzenie możliwości operacyjnych samolotów P-8A Poseidon, które (jak pokazuje m.in. sytuacja na Ukrainie) operują w bezpośredniej bliskości obszaru walk i działań zaawansowanych systemów obrony przeciwlotniczej potencjalnego przeciwnika.

Program ASP realizowany jest od kilku lat. Pierwsze próby lotnicze, obejmujące sprawdzenie poprawności rozwiązań aerodynamicznych samego zasobnika, zapoczątkowano w 2021 roku. Zgodnie z pomysłem, ma on stanowić wyposażenie dużych samolotów wojskowych – aby ograniczyć prace zespół konstrukcyjno-projektowy oparł kształt na kadłubie kierowanego pocisku przeciwokrętowego AGM-84 Harpoon.

Głównym zadaniem zasobnika jest możliwość zabrania holowanych celów pozornych AN/ALE-55, które mogą zakłócać stacje radiolokacyjne potencjalnych przeciwników. Dodatkowo może emitować sygnały elektroniczne, które zmylą kierowane pociski przeciwlotnicze bądź powietrze-powietrze. Wybór tego rozwiązania jest związane z faktem, że AN/ALE-55 zostały już zintegrowane z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Boeing F/A-18E/F Super Hornet.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc