Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australijczycy zamawiają kolejne MQ-28A Ghost Bat

Fot. Boeing

9 lutego Departament Obrony Australii poinformował o uruchomieniu kolejnej transzy środków budżetowych na program rozwoju i budowy bezzałogowych aparatów latających MQ-28A Ghost Bat.

Nowy kontrakt obejmuje 400 mln AUD. Jak podkreśla rząd australijski umowa pozwoli na utrzymanie setek miejsc pracy w lokalnym przemyśle lotniczym i obronnym. Głównym wykonawcą jest koncern Boeing. Dzięki nowej umowie, liczba zakontraktowanych maszyn wzrosła do szesnastu sztuk – pierwsza z nich została oblatana w lutym 2021 roku.

Program budowy bezzałogowej platformy współpracującej z lotnictwem załogowym (w przypadku Australii mowa m.in. o Lockheed Martin F-35A Lightning II, Boeing F/A-18F Super Hornet, przełamania obrony powietrznej Boeing E/A-18G Growler czy patrolowych Boeing P-8A Poseidon) został zapoczątkowany w 2017 roku. Jak wskazuje rząd australijski, około 70% podzespołów i know-how powstaje na terytorium tego kraju. W projekcie zaangażowanych jest obecnie 81 lokalnych podmiotów gospodarczych, a MQ-28A Ghost Bat jest pierwszym wojskowym statkiem powietrznym zaprojektowanym i wdrożonym do produkcji w Australii od 50 lat. Według planów pierwsze seryjne egzemplarze trafią do służby w bieżącym roku.

Obecnie prace nad budową bezzałogowych aparatów latających mających współpracować z załogowymi samolotami bojowymi są prowadzone w wielu państwach świata. Poza Australią można wymienić m.in. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię oraz Chiny.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc