Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia nie kupi MQ-9B SkyGuardian

Departament Obrony Australii podjął decyzję o rezygnacji z zakupu floty MQ-9B SkyGuardian. Fot. General Atomics

4 kwietnia Departament Obrony Australii poinformował o przerwaniu realizacji projektu Air 7003, który zakładał zawarcie z firmą General Atomics dotyczącym zakupu na potrzeby sił zbrojnych tego kraju floty bezzałogowych aparatów latających MQ-9B SkyGuardian.


Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem rządu australijskiego, powodem tego kroku jest analiza potrzeb oraz możliwości australijskich sił zbrojnych w najbliższych latach – wykazały one, że zmieniający się świat oraz stojące przed nim zagrożenia wymagają zmiany strategii wykorzystania wojska. Przerwanie procedury podpisania umowy na MQ-9B SkyGuardian należało do jednych z trudniejszych decyzji, jednak nie pozostawia ona australijskich sił bez odpowiednich platform. Mowa tu o bezzałogowych aparatach latających Northrop Grumman MQ-4C Triton, samolotach rozpoznawczych MC-55A Peregrine (specjalnie skonfigurowanych Gulfstream G550), śmigłowcach bojowych Boeing AH-64E Guardian oraz rozwijanym programie bezzałogowych platform Boeing MQ-28A Ghost Bat.

Zgodnie z planami, Australia miała zakupić dwanaście MQ-9B SkyGuardian, które wraz z pakietem wyposażenia dodatkowego miały kosztować do 1,6 mld USD. Maszyny miały trafić do eksploatacji w połowie bieżącego dziesięciolecia.

W przypadku Australii rząd tego kraju często decyduje się na odważne decyzje związane z realizacją programów zakupowych i modernizacyjnych wojska. W ostatnich latach można wymienić rezygnację z zamówienia konwencjonalnych okrętów podwodnych we Francji, decyzję o przedwczesnym wycofaniu z eksploatacji śmigłowców bojowych Airbus Tiger (i zakupie w ich miejsce AH-64E Guardian).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Australia nie kupi MQ-9B SkyGuardian”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc