Zaloguj

Francuskie MQ-9 Reaper Block 5 atakują cele naziemne

Pierwszy francuski MQ-9 Reaper Block 5 przeprowadził atak na cel naziemny na obszarze Afryki. Fot. Ministerstwo Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej

24 sierpnia francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych poinformowało, że jeden z bojowych bezzałogowych aparatów latających General Atomics MQ-9 Reaper Block 5 należący do tego państwa wykonał atak na cel naziemny z użyciem kierowanej bomby GBU-12. Była to pierwsza, tego typu sytuacja w historii użycia Reaperów przez to państwo.

Zgodnie z upublicznionym komunikatem, do uderzenia doszło w czasie lotu na obszarze Afryki 17 sierpnia bieżącego roku. Siły francuskie uczestniczą w działaniach bojowych przeciwko islamskim organizacjom terrorystycznym, które działają na obszarze subsaharyjskim. Jak wskazują władze w Paryżu, Block 5 rozszerza możliwości operacyjne Francuzów w Afryce – dotychczas MQ-9 Reaper (w wersji Block 1) były wykorzystywane wyłącznie do zadań patrolowo-rozpoznawczych.

Francuzi zamówili sześć MQ-9 Reaper Block 5 w sierpniu 2018 roku. Ich dostawy zakończono pod koniec 2020 roku. W ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku prowadzono próby oraz testy w oparciu o bazę lotniczą Niamey w Republice Nigru. W kolejnych miesiącach maszyny mają przejść certyfikację umożliwiającą użycie bomb GBU-49 oraz pocisków AGM-114 Hellfire.

Francuskie siły zbrojne są zaangażowane w działania bojowe w obszarze subsaharyjskim od sierpnia 2014 roku. Od samego początku siły lądowe są wspierane przez bezzałogowe aparaty latające MQ-9 Reaper. Sześć egzemplarzy, w nieuzbrojonej wersji Block 1, zostało wdrożonych do służby we Francji w 2013 roku, a od 2014 roku na stale operują w Afryce. Dotychczas utracono jeden egzemplarz, a cała flota wylatała około 25 tys. godzin. Do końca bieżącego roku producent (General Atomics) ma zakończyć proces modyfikacji pozwalający na przenoszenie i użycie przez nie precyzyjnego uzbrojenia klasy powietrze-ziemia.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc