Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Argentyna kupi Golden Eagle?

22 lipca media argentyńskie, a po nich także europejskie, poinformowały, że rząd tego kraju zdecydował się na rozpoczęcie finałowych negocjacji w sprawie zakupu nowych odrzutowych samolotów bojowych z Republiką Korei.

W ramach przygotowywanego kontraktu, który może zostać podpisany do końca roku, Argentyna chce kupić około dziesięciu odrzutowych samolotów szkolno-bojowych KAI F/A-50 Golden Eagle. Strona koreańska, według dostępnych przekazów, jest w stanie dostarczyć pierwszą partię w ciągu kilku miesięcy od podpisania umowy – będą to prawdopodobnie egzemplarze, które obecnie przechodzą proces montażu ostatecznego na zamówienie Sił Powietrznych Republiki Korei i rząd w Seulu może zdecydować się na opóźnienie własnych dostaw. Zakup ma zostać zrealizowany poprzez rządowy kredyt w wysokości około 200 mln dolarów.

Argentyna, od 2016 roku, poszukiwała możliwości uzupełnienia potencjału operacyjnego lotnictwa wojskowego. Wśród potencjalnych dostawców wymieniano Leonardo (M346FA), Aero Vodochody (L-159ALCA), CAC (FC-1/JF-17 Thunder), a także używane samoloty pochodzące z Izraela (Kfir), Szwecji (Gripen) oraz Europy (Typhoon).

Dotychczas KAI sprzedał samoloty rodziny T-50 Golden Eagle do Indonezji, Iraku, Filipin oraz Tajlandii. Największym użytkownikiem są Siły Powietrzne Republiki Korei, natomiast maszyny należące do Filipin brały aktywny udział w walkach z islamistami w południowej części kraju.

(ŁP) Foto: KAI
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc