Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Arabia Saudyjska wdraża do służby śmigłowce MH-60R Seahawk

Jeden z dziesięciu saudyjskich MH-60R Seahawk w czasie prezentacji na terenie Arabii Saudyjskiej. Fot. Ministerstwo Obrony Arabii Saudyjskiej

23 grudnia w bazie lotniczej w pobliżu Al-Dżubajl we wschodniej części Arabii Saudyjskiej odbyła się uroczystość formalnego wdrożenia do służby w saudyjskim lotnictwie morskim wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk.


W czasie uroczystości zaprezentowano przynajmniej trzy egzemplarze na ziemi, a także kolejne trzy w pokazie dynamicznym. Łącznie Arabia Saudyjska zamówiła dziesięć MH-60R Seahawk, dzięki czemu stała się pierwszym bliskowschodnim użytkownikiem tej konstrukcji. Prezentacja pierwszego egzemplarza miała miejsce w zakładach korporacji Lockheed Martin 13 września 2018 roku. Po ukończeniu część z maszyn trafiła do bazy lotnictwa morskiego US Navy w Jacksonville na Florydzie, gdzie prowadzono szkolenie saudyjskiego personelu wojskowego, który miał później eksploatować śmigłowce na terenie Arabii Saudyjskiej.

Lokalizacja uroczystość wskazuje wcześniejsze spekulacje, że saudyjskie MH-60R Seahawk będą stacjonować we wschodniej części kraju i stanowić lotniczy komponent dla okrętów wojennych eksploatowanych na wodach Zatoki Perskiej. Al-Dżubajl jest bowiem główną bazą morską w tej części kraju. W przyszłości mają tam trafić cztery fregaty MMSC, które są budowane w stoczni Marinette Marine w Stanach Zjednoczonych (eksportowa wersja wielozadaniowych okrętów typu Freedom dostosowana do wymagań saudyjskich).

W przypadku Arabii Saudyjskiej śmigłowce zostały dostosowane do przenoszenia kierowanego uzbrojenia klasy powietrze-ziemia/woda (AGM-114 Hellfire oraz APKWS). Jeden z egzemplarzy w czasie grudniowej uroczystości był właśnie prezentowany ze standardową wyrzutnią 70 mm pocisków rakietowych, które mogą otrzymać moduły kierowania APKWS.


Obecnie wielozadaniowe śmigłowce Lockheed Martin MH-60R Seahawk są eksploatowane przez US Navy oraz klientów eksportowych - Danię, Australię i Arabię Saudyjską. Dodatkowo umowy na dostawy (w ramach programu FMS) zawarto w 2020 roku z Indiami oraz Grecją (łącznie 28 egzemplarzy). W ciągu najbliższych tygodni istnieje szansa na kolejne, gdyż rząd w Atenach ogłosił zakup trzech kolejnych, a Republika Korei rozstrzygnęła przetarg na dwanaście sztuk. Zainteresowanie MH-60R Seahawk, cały czas, wyrażają kolejni (potencjalni) klienci – Hiszpania, Tajwan, Meksyk czy Wietnam.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc