Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Analiza rynku w sprawie MRTT

16 lutego Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu analizy rynku w zakresie pozyskania dla Sił Zbrojnych zdolności do powietrznego transportu strategicznego, ewakuacji medycznej oraz tankowania powietrzu. Ma to związek z realizacją wymagań operacyjnych pod kryptonimem Karkonosze.

W ramach sposobów zaspokojenia potrzeb rozważane są dwa pomysły – zakup bezpośredni samolotów klasy MRTT w układzie narodowym (sposób priorytetowy) oraz pozyskanie usług zapewniających powyższe potrzeby. W tym drugim przypadku mowa (choćby) o ponownym dołączeniu do europejskiej inicjatywy, która w obecnym etapie zakłada zakup dwóch samolotów A330MRTT i utworzenie na terytorium Holandii międzynarodowej jednostki.

Podmioty zainteresowane udziałem w badaniu rynkowym mają czas na przesłanie swoich zgłoszeń do 17 marca 2017 roku, po sprawdzeniu i wybraniu Inspektorat Uzbrojenia planuje wystosowanie do wybranych zapytania RFI.

W przypadku narodowego zakupu samolotów klasy MRTT Polska straci możliwość udziału w międzynarodowej jednostce powstającej w Holandii. Według deklaracji Ministerstwa Obrony Narodowej, z zeszłego roku, kwestią sporną były wówczas offset ulokowany na terenie kraju. Wśród podmiotów zainteresowanych dostawą Polsce maszyn MRTT należy wymienić przynajmniej trzy: Airbus Defence & Space (A330MRTT), Boeing (KC-46A Pegasus) oraz Israel Aircraft Industries (KC-767 powstałe poprzez konwersję egzemplarzy używanych z rynku wtórnego).

(ŁP) Foto: Boeing
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc